Güney Fransa’dan Fısıltılar

Güney Fransa’nın pek göze çarpmayan bu küçük şehri bir kartpostalın içine girmek gibi. İtalyan mimarisi, küçük kafeler, çiçek kokuları, insan sesleri… Güney Fransa denince herkesin gözüne Cannes ve Monaco Prensliği çarpıyor önce. Lakin kaşifler için bu gibi büyük ve şaşaalı yerler biraz sönük kalıyor. Benim için de oraları gezmek pek heyecan verici değildi. Ama zengin tarihi ve renkli insanlarıyla Nice sokaklarında kaybolmak bir masal gibiydi.

“Vieux Nice” yani Eski Nice eski bir İtalyan şehri olması sebebiyle İtalyan mimarisine sahip tarihi bir yer. Renkli renkli binalar, sokak sanatçıları, Akdeniz’in masmavi manzarası ve değişik aromalı dondurmalarıyla bir masal yaşatıyor insana. Her köşe başında sanatı duyumsuyorsunuz. Şehir adeta kulağınıza ince ezgilerle fısıldıyor sanatı, müziği ve denizi.

guney-fransadan-fisiltilar-2

Yerel insanların gezginler için söyledikleri bir söylem var: Nice’e gelip Fenocchio’dan dondurma yemediysen şehri gezmemiş sayılırsın. Çalışanlardan öğrendiğime göre 100’ün üzerinde aromaları var: Tiramisu, domates, bira, lavanta, avokado… Dondurmada hayal edemeyeceğiniz bir sürü değişik tat. Her ne kadar tatsız görünse de lezzetleri şaşırtıyor. Ben lavanta ve domates aromalarını denedim, hayatımda tattığım en leziz dondurmalardandı.

guney-fransadan-fisiltilar-3

Değişik yemekler tatmak için harika bir yer Nice. Küçük dükkanlarıyla sokak satıcılarını andıran bu yerlerde sadece Nice’e özgü birçok yemeği oldukça uygun fiyatlara tatma fırsatını buluyorsunuz. “ La Socca” en meşhur Nice yemeklerinden biri.

Soğan Fransız mutfağının en önemli üyelerinden biri olma özelliğini Nice’in yerel lezzetlerinde de korumuş. “ Pissaladière” bol soğan ve hamsi ile yapılan, oldukça keskin bir tada sahip bir yemek.

“Pan Bagnat” Nice’e özgü bir çeşit sandviç, Beignets de fleurs de courgettes içinde bir çeşit çiçeğin bulunduğu bir hamur kızartması ve Petit Farcis ise kabak, domates, patlıcan gibi sebzelerin üzerine et ve baharat konularak fırınlanan bir yemek. Benim gözdem turta benzeri bir tatlı olan “Tourte au Blettes”. Bunlar Nice’in yerel tatlarından sadece bazıları.

guney-fransadan-fisiltilar-4

Şehirde en sevdiğim şeylerden biri de hemen hemen her yerde gördüğüm bu bisikletler. “Vélo Bleu”, yani mavi bisiklet olarak adlandırılan bu sistemin kiralaması oldukça uygun. İlk yarım saati bedava olan bu bisikletlerden birini kiralayıp sahil boyunca gezinmek şehri gezmek için en iyi yöntem bana kalırsa. Özellikle güneş batarken inanılmaz bir manzaraya doğru pedal çevirme şansınız oluyor.

Aslında şehri gezmek için bir araca ihtiyaç yok, her yer yürüyerek gezmeye uygun ama bisikletler şehri keşfetme zevkini arttırıyor. Vieux Nice yemekleri, insanları, sokakları, mimarisi ve eşyalarıyla tam anlamıyla bir kültür yuvası. Her şeyi ile size bir masal sunuyor. Hayatımda tanıştığım en nazik ve sevecen insanları burada tanıdım. Dil bilmemek bir engel olsa da sokaktan geçen birinden yardım istediğinizde size seve seve yardımcı oluyor. Sanki herkesin gerçekten mutlu olduğu bir yer burası.

guney-fransadan-fisiltilar-5

Burada bulunmak bir çocuk olma isteği uyandırıyor insanda. Şehrin göbeğinde bulunan “La promenade du Paillon” parkının içinde olan ve belirli aralıklarla su püskürtmesi yapılan bu alan, Haziran ayından itibaren tüm yaz süren aşırı sıcaklar için harika bir serinleme yöntemi. Günün hemen hemen her anında çok kalabalık oluyor.

Şehrin içinde ve parklarda polisler bisiklet ile geziyor. Aslında şansınıza nasıl denk gelirse; çoğunlukla bisikletle geziyorlar ama at üzerinde ya da küçük motosikletler ile de gezindiklerini görebilirsiniz.

Gelelim şehrin en önemli yerlerinden birine, şehir pazarı. Vieux Nice’in tam ortasında bulunan bu yerde çeşit çeşit meyve ve sebze, sabunlar, renk renk çiçekler, yöresel baharatlar, balık, zeytin çeşitleri, hediyelik eşyalar, kokular bulmak mümkün.

guney-fransadan-fisiltilar-7

Adeta içinde kaybolmak isteyeceğiniz bir yer. Şehrin diğer kısımlarında da buna benzer pazarlar kuruluyor ama Vieux Nice’in içinde bulunması sebebiyle bu pazar onlara kıyasla çok daha iyi ve egzotik tatlara sahip.

guney-fransadan-fisiltilar-8

Bu renk renk meyvelere bakmak bile insanın gözünü okşuyor. Sadece tatmak için aldığınız bir iki kase meyve, birkaç çeşit peynir ve marketten alacağınız gül şarabı ile yakınlardaki bir parkta çimenlere oturup şahane bir öğlen yemeği yiyebilirsiniz.

Bir turist olarak değil bir kaşif olarak bu şehirde çok şey bulacaksınız. Kimisi gözünüzü, kimisi damak tadınızı, kimisi kalbinizi okşayacak. Eğer şehir merkezine biraz uzak bir yerde ev tutarsanız kapınızı açık bırakıp gezmeye gidebileceğiniz bir yer burası. Akşam sahilde uzun bir yürüyüş yapabileceğiniz ya da tek başınıza oturup denizin kıyısına güneşin batışını seyredebileceğiniz, oturduğunuz bir kafede yerel insanlarla tanışıp sohbet edebileceğiniz, en  güzeli de Yann Tiersen dinlerken güneşin batımına doğru ufak bir bisiklet turu yapabileceğiniz bir yer burası.

guney-fransadan-fisiltilar-9

Bu küçük ve sıcak şehrin simgesi “mavi sandalye.”

 

Güntülü Akkaş

Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi. Maceraperest bir sanat aşığı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
İsrailli Sanatçılar Kültür Bakanlığı’na Dava Açtı!

İsrailli bir grup sanatçı, müze yöneticisi ve sanat eğitmeni, İsrail Kültür Bakanı Miri Regev'e dava açtı! Haber alma özgürlüğü yasası...

Kapat