‘Gurbetçi Olmak’ İçin En İyi 10 Şehir!

HSBC bankası, 190 ülkede, 27 bin kişinin katılımıyla bir araştırma yaparak, yurtdışından gelen insanlar için yaşamanın, çalışmanın ve aile kurmanın en kolay olduğu 10 şehri belirledi.

Kültür Servisi’nde yer alan habere göre, çalışmaya katılan “gurbetçilere”, bu alanlarla ilgili sorular yöneltildi ve  gelen sonuçlar kariyer planlarına göre hesapladı ve kariyer gelişimi, iş-yaşam dengesi, çalışan koşulları ve diğer faktörler inceledi. Kazanılan maaşlar da incelenmekle birlikte araştırmada temel bir karar unsuru olarak kabul edilmedi.

İşte gurbetçiler için en iyi çalışma koşullarına sahip 10 ülke:

10. Bahreyn

Ortalama yıllık gelir: 352 bin lira

HSBC’ye göre, Bahreyn’de çalışan gurbetçilerin yüzde 65’i, işlerinin bir parçası olarak memleketlerini ziyaret etmeleri için yıllık izin alabiliyorlar. Tüm Ortadoğu’da ise, gurbetçilerin yüzde 91’i benzer bir ayrıcalığın sözleşmelerinin parçası olduğunu söylüyorlar. Bu ayrıcalığın dünya genelindeki ortalaması ise yüzde 67.

9. Birleşik Krallık

Ortalama yıllık gelir: 297 bin lira

Birleşik Krallık, HSBC’nin düzenli olarak yayımladığı bu listede ilk kez yer alıyor ancak bu araştırma Brexit oylamasından önce yapıldı ve şimdi koşulların değişmiş olabileceği düşünülüyor. HSBC şöyle diyor: “Britanya’daki gurbetçiler, kendi ülkelerindekine nazaran kabiliyetlerini geliştirme (yüzde 64) ve kariyerlerini ilerletme (yüzde 62) şansına sahipler.”

8. Hong Kong

Ortalama yıllık gelir: 606 bin lira

HSBC’ye göre, Hong Kong kariyerlerini ilerletmek isteyen gurbetçiler için harika ancak daha iyi bir yaşam kalitesi isteyenler için çok da tercih edilmeyen bir ülke. Araştırmaya katılanların yüzde 68’i ülkenin kariyerlerini geliştirmede çok iyi olduğunu ancak yüzde 50’si yaşam-iş dengesinin ülkeye taşındıktan sonra kötüye gittiğini söyledi.

7. Avusturya

Ortalama yıllık gelir: 304 bin lira

Avusturya tıpkı Britanya gibi ilk kez listeye girdi. Avusturya, yaşam-iş dengesi (katılanların yüzde 71’i bu ayrıcalığın altını çizdi) ve çalışma kültürü konusunda iyi puanlar alıyor.

6. Singapur

Ortalama yıllık gelir: 494 bin lira

Tıpkı Hong Kong gibi, Singapur da kariyer gelişimi için iyi, iş-yaşam dengesi için kötü bir yer. Gurbetçilerin yüzde 62’si kariyerlerinin ilerlediğini ancak yüzde 30’u yaşam standartlarının düştüğünü bildirdi. Bununla birlikte, Singapur’da çalışan gurbetçilerin yüzde 53’ü, yaptıkları işten daha fazla tatmin olduklarını söyledi.

5. Norveç

Ortalama yıllık gelir: 348 bin lira

Listeye bu yıl giren Norveç, HSBC’ye göre iş-yaşam dengesinde tüm dünya çapında en büyük gelişimi gösteren ülke. Katılımcıların yüzde 87’si de bu konuda hemfikir.

4. Birleşik Arap Emirlikleri

Ortalama yıllık gelir: 402 bin lira

BAE’de gurbetçilerin yüzde 56’sı konaklama ödeneğine, yüzde 75’i sağlık yardımına sahip.

3. İsveç

Ortalama yıllık gelir: 302 bin lira

İsveç’e giden gurbetçilerin yüzde 71’i kendi ülkelerine nazaran iş kültüründe gelişim olduğunu söylüyor. HSBC Başkanı Dean Blackburn şöyle diyor: “Araştırmaya göre, Avrupa başarılı bir gurbetçi kariyeri için birçok uygun ülkeyi barındırıyor. Altı Avrupa ülkesi güçlü çalışma kültürleri, harika iş-yaşam dengeleri ve görece iyi iş güvenliğiyle ilk onda yer almayı başardı.”

2. Almanya

Ortalama yıllık gelir: 348 bin lira

Almanya, önceliği kabiliyetlerini geliştirme, iş güvenliği ve kariyer gelişimi olan gurbetçiler için en uygun ülke. HSBC’ye göre, gurbetçilerin yüzde 70’i iş güvenliğinin memleketlerine göre daha iyi olduğunu söylüyor.

1. İsviçre

Ortalama yıllık gelir: 672 bin lira

HSBC şöyle diyor: “İsviçre iki yıl üst üste listenin en tepesinde yer aldı. Ülke, gelir seviyesini iyi bir iş-yaşam dengesi ve müthiş bir çalışma kültürüyle birleştiriyor. İsviçre’de yıllık gurbetçi geliri, 97.419 dolar (yaklaşık 347 bin lira) olan dünya ortalamasını neredeyse ikiye katlıyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.