Gustave Flaubert’in El Yazması ‘Madame Bovary’ Notları 2 Milyon TL’den Satışa Sunuluyor!

Fransız edebiyatının başarılı yazarlarından Gustave Flaubert’e ait el yazması  ‘Madame Bovary’ notları 2 milyon TL’den satışa çıkartılıyor.

Modern romanın kurucusu sayılan, dünya edebiyatının usta yazarlarından Gustave Flaubert’in el yazması notlarının bulunduğu defter, 600 bin Euro (2 milyon 88 bin TL)’dan satışa çıkartılıyor. Yazarın defterinde 5 yılda tamamladığı ve 1857 yılında basılan ‘Madame Bovary’ romanının notları da yer alıyor. Yazarın defterinde, doktor Charles Bovary’nin eşi olan  Emma Bovary’nin yaşadığı yasak aşk ilişkilerini anlattığı kitap notlarının yanı sıra, Flaubert’in çeşitli seyahat ve günlük notları da yer alıyor.

Fransa’daki Drouot Müzayede Evi tarafından satışa çıkartılan eser, uzmanlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Müzayede evinden Benoit Forgeot ise eser hakkında, “Nadir bulunan ve muhteşem bir eser. Tam anlamıyla dikkat çekici.” ifadesinde bulundu.

Tüm dünyada tanınan ve realist akımın öncüsü kabul edilen yazar Gustave Flaubert, Madam Bovary adlı eserinin yanı sıra Salambo (Salammbô), Duygusal Eğitim, Gönül ki Yetişmekte, Ermiş Antonius ve ŞeytanBilirbilmezler gibi eserleriyle de bilinmektedir. Geniş kitleler tarafından okunan yazar, 1821 yılında doğmuş 1880 yılında ise hayata gözlerini yummuştur.

gustave-flaubert-defter

madame-bovary

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.