Güzel Bir Fotoğrafın Sahibi 2: Orhan Cem Çetin

İlk olarak Şahin Kaygun ile başladığım Türkiye’nin başarılı fotoğrafçılarından oluşan bu seriye, Orhan Cem Çetin ile devam etmek istiyorum. Kendisinin kişisel ve sanat hayatıyla ilgili bilgiler vermeden önce, yazıma sanatçının sanata bakışı hakkında bize ipucu veren bu güzel cümleleriyle başlamak isterim.

“Fotoğraf esasen, ancak ona bakan birey tarafından, oldukça karmaşık ve çoğunlukla bilinçaltı süreçler sonucunda anlamlandırılan, kendisi kör ve anlamdan yoksun bir görsel imgedir.

Fotoğrafa, izleyen değil de onu üreten kişi tarafından belli anlamların yüklenmesi, fotoğrafın bir taşıyıcı haline getirilmesi de bir o kadar karmaşık süreçler gerektirir ve net ifadeler oluşturmak oldukça güç, neredeyse imkansızdır. Sadece görsel tatminlerle ya da izleyicinin serbest çağrışımlarıyla yetinmek istemediğimde, iletmeye çalıştığım ifadenin tarih ve coğrafyadan bağımsız olarak netleşmesi, net kalması için fotoğrafın dışında başka malzemelere, başka yapı taşlarına, ek ifade olanaklarına ve özellikle de söze yani metinlere başvuruyorum.

İfadenin net, anlaşılır ve incelikli olabilmesinin bir yolunun da lokal olmak, şimdi ve buradaki izleyici için üretmek olduğunu, bunun için de izleyiciye çok yakın durmak gerektiğini düşünüyorum.” OCÇ

7

1960 doğumlu olan Orhan Cem Çetin, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olmasına rağmen, sanata olan merakı ağır basmış olmalı ki, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Görsel Tasarım alanında yüksek lisans yapmıştır ve bu şekilde sanat dünyasına adım atmıştır. Buna istinaden, sanatsal faaliyetlerinin yanı sıra, editoryal fotoğrafçılık, fotoğraf teknikleri/teknolojisi alanında danışmanlık ve fotoğraf eğitmenliği yaparak hayatını sürdürmektedir. Şu anda İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin eğitmen kadrosunda görev yapmaktadır, bununla beraber İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Galerisi danışma kurulu üyesidir.

5

Orhan Cem Çetin’in, geleneksel fotoğrafçılık anlayışının dışında, bilgisayar ortamında işleyerek elde ettiği bir tarzı da var. Bu da görsel yeteneğini ve yaratıcılığını ortaya koyuyor.

2

Orhan Cem Çetin, Türkiye’de ve uluslar arası platformlarda sergi, gösteri ve performanslarında kavramsal, disiplinler arası ve cesaretli tutumu ile ün kazanmıştır.

3

Bir çok kişisel, ortak ve karma projeye imza atan Orhan Cem Çetin’in Kişisel Sergileri şu şekilde:

2014Gümüş Gezegen“, Sanatorium, İstanbul

2013Portfolyo Serisi 2“; Plato Sanat, İstanbul

2011Yeni Çağ (fotoğraf)” “Kusursuzluk Zaman Alır” (Bir Gün Çok Güzel Olacağım) serisi ile birlikte; Sanatorium Galeri, İstanbul

2008Artıklar (fotoğraf) Yan Gastrobar” İstanbul

200681. Cadde” (Video ve Projeksiyon Dekor, Özgür Erkekli için) İstanbul Devlet Tiyatrosu, İstanbul

2003Hayatımın Fotoğrafı” (fotoğraf) İstanbul Bienali, Oda’da Buluşmalar, Kuledibi, İstanbul

2002Yaklaş!” (fotoğraf) Atatürk Kültür Merkezi, İzmir / Context: Europe 2002 Sanat Festivali, Theater Des

2002Ticket” (fotoğraf) Yeni Balkan Fotoğraf Festivali, Iliois Sanat Merkezi, Selanik

2001Bilet” (fotoğraf) İMKB Sanat Galerisi, İstanbul

1999Düşdeğirmeni” (Metin ve Fotoğraf) İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri, Taksim Sanat Galerisi, İstanbul

1997Böyle Fotoğraflar Yok” (Fotoğraf Tasvirleri) Eklisia Sanat Galerisi, Gümüşlük, Muğla

1997Uyku” (Performans) İstanbul Performans Günleri, Tarihi Darphane, İstanbul

1997Bir Fotoğraf Sergisi” (Özgür Erkekli ile, Happening), Tarihi Darphane, İstanbul

1997Umbra” (Figen Evren ile, Fotografik Gölge Tiyatrosu), İstanbul Saydam Günleri, İtalyan Kültür Merkezi, İstanbul

1995Çalıntı Düşler” (Fotoğraf, Yaratıcı Oyuncu Merih Atalay ile), Bilişim Kurultayı, İstanbul

1993Renk’arnasyon” (Erken Sayısal Fotoğraf) Aksanat, İstanbul

1989Yumuşak Şeyler” (Fotoğraf), Vakkorama, İstanbul

1988Tanıdık Şeyler” (Fotoğraf) Refo Fotoğraf Galerisi, İstanbul

6

4

Ayrıca, kişisel web sitesinde özellikle fotoğrafa meraklı olan okuyucuların zevkle okuyacağını düşündüğüm bir çok yazısı bulunmakta.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Brodox Kliması

Grafiti sanatçısı Mukola Chugun’un eseri. Sokaklarda Brodox lakabıyla bilinen Chugun, bu eserine Design Conditioner diyor. Türkçede klima olarak adlandırılan cihazın...

Kapat