Güzel Bir Fotoğrafın Sahibi 3: Ahmet Sel

Şahin Kaygun ile başlayıp, Orhan Cem Çetin ile devam ettirdiğim bu seriye bu sefer Ahmet Sel’i eklemek istedim.

Türk fotoğrafçılığını uluslar arası platformlara taşıyan değerli sanatçılarımızdan biri olmasının yanı sıra, beni en çok etkileyen özelliği çektiği fotoğrafların siyah-beyaz olması… Aynı zamanda belgesel tadında da çektiği fotoğraflarının ana temasının ‘insan’ olması ve az önce de söylediğim gibi bu kompozisyonların siyah-beyaz efektlerle bütünleşmesi, Ahmet Sel’i yazmak için en önemli sebeplerimden bir tanesi.

a

a4

1956 yılında doğan sanatçı, yaşamının büyük bir kısmını Rusya ve Fransa’da geçirdi. Paris ve Moskova gibi büyük şehirlerde belgesel fotoğrafçılığı ve muhabirlik gibi görevleri üstlendi. Moskova’da yapım şirketi kurdu, Fransa’da genel yayın yönetmenliği yaptı. Çalışmalarının büyük çoğunluğu önemli dergi ve gazetelerde yer aldı. Türkiye’ye dönüş yapan Sel, şu anda aktif olarak Anadolu Ajans’ta Görsel Haberler Yayın Yönetmeni olarak görev almaktadır.

a1

a2

Sergileri

“Ali’nin Koço’su” – Karma Sergi

“Moskova İnsanları, Oryantal Yanılsamalar. ”

“Moskova-Kabil-Paris”

“Demir atanlar”

Sergi arşivinin tamamını Ahmet Sel’in kaynak olarak kullandığım kişisel web sitesinde bulabilirsiniz.

Fotoğrafçı dışında yazar kimliği de olan sanatçının kitapları da bulunmaktadır.

kitap1

Catleya Editions, Paris 2001

kitap2

Editions Horizon illimité, Paris 2003

kitap3

Editions Horizon illimité, Paris 2003

kitap4

Yapı Kredi Yayınları, Istanbul 2003

Herhangi bir şeyi, bir varlığı, bir oluşumu belli bir seviyeye ulaştıran değerlerin olduğu tartışmasız bir gerçektir. Zaten bu yüzden başarı diye bir kavram yok mudur? Fotoğraf konusunda böyle bir seriye gitmemin sebebi, kendi fotoğrafçılarımızın kendi kültürümüzü nasıl temsil ettiklerini ve bizden nasıl söz ettirdiklerini hatırlatmak ve belki de göstermekti. Bir çok alanda olduğu gibi bizleri üst seviyeye taşıyan bir dalın da fotoğrafçılık olduğunu örnekleriyle beraber derlemekti. Özellikle fotoğraf ile ilgilenen veya bu alanda kariyer yapmayı hedefleyen okuyucularımıza daha bir çok güzel sanatçıyı misafir edeceğim bu serinin güzel bir referans olmasını dilerim!

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.