Güzel Bir Fotoğrafın Sahibi: Şahin Kaygun

Özellikle ülkemizin birbirinden değerli sanatçılarından bahsetmeye karar verdiğim bu seriye, ilk olarak son zamanlarda ismini sıkça duyduğum ve yapıtlarını incelerken müthiş zevk aldığım fotoğraf sanatçısı Şahin Kaygun ile başlamak istedim.

1951 yılında doğan Adanalı sanatçı, ortaya çıkardığı eserleriyle Türkiye’yle sınırlı kalmayıp Avusturya, Batı Almanya, İsviçre, İngiltere, ABD ve Japonya gibi ülkelere açılmıştır. Araştırmayı ve özellikle kendini geliştirmeyi kendine amaç edinmiş sanatçının beni etkileyen yanlarından biri kurallara bağlı kalmayıp, fotoğrafa farklı anlamlar katabilmeyi alışılagelmişin dışındaki yöntemlerle başarabilen nadir sanatçılardan biri olması. Yani, fotoğraflarına grafik efektleri ve diğer araçlar yardımıyla olağanın dışında öğeler ekleyerek dışavurumcu bir tavır sergilemesi de diyebilirim aslında. Ayrıca, Türkiye’deki ilk polaroid fotoğraf sergisini açması da, sanat dünyası için ayrı önem taşıyor.

kaygun

İstanbul Modern’in resmi web sitesinde, Kaygun hakkında şunlar yazıyor: ‘Disiplinlerarası kavramının Türkiye’de henüz gündeme gelmediği 1980’li yıllardaki fotoğraf kültüründe resim, grafik, fotoğraf ve sinema gibi farklı alanları birbirine yakınlaştıran Şahin Kaygun, fotoğrafın tekniğine ilişkin yeni ve şaşırtıcı uygulamalar gerçekleştirdi. Türkiye’de fotoğraf çalışmalarının farklı sanat dallarıyla bağını çağdaş bir yorumla arayan sanatçı, teknikler arasındaki sınırları zorlamaya devam etti.’

kaygun7

Şahin Kaygun, ortaya çıkardığı yapıtlarında kendine bir sahne yaratıyor, beğendiği bir noktayı her türlü müdahale ile vurgulamaktan çekinmezken aynı şekilde mutsuz olduğu her şeyi de kazıyarak, çizerek, renklendirerek ortadan kaldırıyor. Bazen ortaya kolajlardan bir şeyler çıkarıyor bazen de bir çok baskıyı üst üste koyuyor bazen de akrilik boya ile kendi dünyasını yaratıyor. Uluslararası disiplinde kendi sanatını konuşmayı başaran Kaygun, yaptığı işi ‘Ben fotoğraf çekmiyorum, fotoğraf yapıyorum.’ cümlesiyle özetliyor.

sahin_kaygun

7 Aralık 1992’de vefat eden sanatçının eserlerini 20 Kasım 2014 – 15 Şubat 2015 tarihleri arasında İstanbul Modern’de ziyaret edebiliyoruz. İstanbul Modern, Türkiye fotoğrafçılığında farklı arayışlarıyla öncü bir rol üstlenen Şahin Kaygun’un en kapsamlı sergisini sunuyor.

kaygun10

kaygun9

kaygun2

kaygun8

kaygun3

kaygun6

kaygun4

kaygun5

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.