Güzel Şeyler de Oluyor: Türkiye’den Üç Oyun Festivalde

Henüz duymadıysanız dünyaca ünlü Avignon Festivali’nde bu sene Türkiye’den de oyun sergilendiğini duyuralım, bilenler bilmeyenlere anlatsın. Demet Evgar’ın kurucusu olduğu Pangar Tiyatro’nun ilk kez festivalde sahnelenecek oyunu Kozalar, Ayşenil Şamlıoğlu’nun profesyonel rejisi ve Demet Evgar, Esra Dermancıoğlu ve Binnur Kaya’dan oluşan ışıklı oyuncu kadrosuyla Fransa’da adından söz ettirecek. 30 Temmuz’a kadar haftada 6 gün, Fransızca üst yazısıyla sergilenecek olan oyun Adalet Ağaoğlu’na ait. Peki Avignon’dan bize selam yollayan bir tane mi oyun var? Ne mutlu bize ki hayır. Selin İşcan’ın genel yayın yönetmenliğini üstlendiği Hayal Perdesi de, prömiyerini İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan Üç Kız Kardeş oyunuyla Avignon yolcusu oldu bu yıl. Çehov’un eserinden uyarlanan oyunda Özge Özder, Tuba Karabey ve Selin İşcan rol alıyor. 17 Temmuz tarihine kadar sergilenen oyun sonrası Hayal Perdesi yine Avignon’da 20-30 Temmuz tarihleri arasında bu kez “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz” isimli oyunu sergileyecek. Güzel haberler bununla bitmiyor elbet. Hayal Perdesi ekibinin koştuğu maraton burada da sona ermeyecek. İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, Avignon’un ardından geçen yıl da katıldığı Edinburgh Festivali’nin yolcusu olacak. Türkiye’den üst üste iki kez festivale giden ilk oyun olan İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’de Reha Özcan, Selin İşcan, Ayşe Lebriz Berkem, Tuba Karabey ve Nihat Alptekin rol alıyor. 5-21 Ağustos tarihleri arasında festivalde 18 oyun sergileyecek olan ekip, geçen seneki başvurularıyla gittikleri festivalde kazandıkları başarılardan sonra festivale bu yıl Fransız Kültür Enstitüsü tarafından davetli olarak gidecekler.

Hayal Perdesi’nin bu önemli başarısında elbette Selin İşcan’ın payı çok büyük. Dünyanın en büyük festivallerinden birine başvurma cesareti göstermesi bir yana Hayal Perdesi’ni Times ve Guardian gazetelerinde haber yaptırmayı başarması ve geçen yıl sergiledikleri oyunla 4 yıldızı kapıp gelmiş olması bizi sevindirmeyi başaran nadir şeylerden biri oldu. Kendisini sahnede de izleyip adeta büyülenmiş biri olarak sahne arkasındaki çabasına da hayran kaldığımı söylemeden geçmek istemiyorum.

Günlerce orijinal diliyle sahnelenecek olan bu oyunların festivalde bir Türkiye rüzgarı estirdiği ve estireceği de muhakkak. Kim bilir, belki bir sonraki sene Hayal Perdesi’nden ve Pangar Tiyatro’dan festivale davet edildiklerini duyuran haberler alırız yine. İtibarsızlaştırılmaya çalışılmasına rağmen tiyatro olduğu sürece güzellikler de umut da hep var olacak nasılsa. İki ekibin de yolları açık, başarıları daim olsun!

GUZEL-SEYLER-DE-OLUYOR-TURKİYEDEN-UC-OYUN-FESTİVALDE-1

GUZEL-SEYLER-DE-OLUYOR-TURKİYEDEN-UC-OYUN-FESTİVALDE-2

GUZEL-SEYLER-DE-OLUYOR-TURKİYEDEN-UC-OYUN-FESTİVALDE-3

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.