“Hadi S.ktir Olup Gidelim!” Diye Başlayan Yol Romanı “SÜRGÜN”den 10 Alıntı

“Aytuğ Akdoğan’ın Epsilon Yayınları’ndan çıkan 5. kitabı Sürgün, kitabevlerindeki yerini aldı. Akdoğan bu romanında, ülkesindeki siyasi çalkantılardan uzaklaşabilmek için yola çıkan genç bir gezginin hikâyesini anlatıyor. (Bu gezgini aslında yazarın bizzat kendisi olarak okuyup okumamak sizin hayal gücünüze kalmış) Ancak dikkat! Bu sıradan bir yol hikâyesi değil. Bu, cebinde pusulası ya da bileğinde saati olmadan kaybolan ve oradan oraya sürüklenen bir gezginin günah çıkartma ayini. Kitap boyunca yalnızlar, sarhoşlar, uyumsuzlar ve mülteciler gibi anti-kahramanlar ile yürüyeceksiniz, söylemedi demeyin…”

1-

surgun1

2-

surgun-2

3-

surgun-3

4-

surgun-4

5-

surgun-5

 6-

surgun-6

7-

surgun-7

8-

surgun-8

9-

surgun-9

10-

surgun-10

BONUS:

“Ölmek mi istiyorsun? Bir kız çocuğu olarak doğ; 12 yaşında tecavüzcünle evlendirsinler seni, 13’ünde anne ol ve 14’ünde namusunun temizlenmesi için ailen tarafından vurul. Ölmek mi istiyorsun? Bir erkek çocuğu olarak doğ; 14 yaşında ekmek almaya giderken polis başından vursun seni, 15’ine dek komada kal ve 16 kiloya düştüğünde öl. Ölmek mi istiyorsun? Bir baba ol; oğlun karda hastaneye yetiştirilemediği için ölsün ve cenazesini çuvalla sırtında taşımak zorunda kal. Ölmek mi istiyorsun? Bir anne ol; kızın koyunlarını otlatırken başından havan mermisiyle vurulsun ve onu gömebilmek için parçalarını etekliğinde taşı. Ölmek mi istiyorsun? Ailene eşcinsel olduğunu itiraf et. Ölmek mi istiyorsun? Kerhanede çalışmaya başla ve beşinci dublesinden sonra seninle yatmaya gelen bir pisliğe bacaklarını aç. Ölmek mi istiyorsun? Git ve sana en yakın hastanenin acil servisinde bir saat otur. Ölmek mi istiyorsun? Çocuk işçi ol ve daha bir kızın elini bile tutamadan başını baskı makinesine kaptırıp öl. Ölmek mi istiyorsun? Yetişkin bir kadın ol ve bir gece vakti evine dönmeye çalış. Ölmek mi istiyorsun? Ortadoğu’ya git, mülteci kamplarını gör, mayınları topla ve sınırları geç. Ölmek mi istiyorsun? Afrika’ya git ve bir bardak temiz su içebilmek için elli derece sıcaklıkta kilometrelerce yürü. Hâlâ ölmek mi istiyorsun? Kalan son paranla Çin’e bir uçak bileti al ve orada madenlerde çalışan yedi milyon işçiyle yerin üç yüz metre altında kömür kaz, ama s.kik bir apartman dairesinde asma kendini!” (SÜRGÜN, Sayfa 48-49)

2 Yorumlar

 1. Avatar

  Elif Çetinkaya

  27 Ekim 2016 en 01:59

  Özellikle bonustaki alıntıya bayıldım…

 2. Avatar

  Aykut

  14 Kasım 2016 en 00:20

  Edebiyatın üretimi yazının en güzel haliyle anlatılmasıyla ortaya çıkmıştı. Ne söylediğinden öte nasıl söylediğin öenmliydi. Cümleleri edebi yönden çok basit buldum. Ben yazar değilim ama en iyi yazarları okumaya çalıştım fe iyiyi kötüyü ayırt edebilirim.Şahri fikrim daha çok okuyarak kendini geliştirebileceği yönünde. Tabi yazar kendi yazdıklaını eksik görüyorsa. Daha fazla kitap yayınlamayıp işte şimdi oldu dediği metni yazyınlamasını öneririm.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.