Haftanın Film Önerisi/ Blood Diamond (Kanlı Elmas)

Filmin Künyesi

Gösterim Tarihi: 2006

Yönetmen: Edward Zwick

Senarist: Charles Leavitt

Öykü: Charles Leavitt

IMDb Puanı: 8/10

Oyuncular

Leonardo DiCaprio – Danny Archer

Djimon Hounsou – Solomon Vandy

Jennifer Connelly – Maddy Bowen

Arnold Vosloo – Colonel Coetzee

Filmin Konusu

İsminden bir savaş ya da intikam filmi izlenimi aldığınız film, aslında 1990’larda Sierra Leone’de gelişmekte olan kaos ve iç savaşın içindeki Güney Afrikalı paralı asker Danny Archer ile Mendeli balıkçı Solomon Vandy’nin hikayesini konu alır.

Solomon, DBC adındaki muhaliflerin beyazlarla iş birliği yaptığı elmas bataklıklarında çalışan işçilerden biridir. Asiler yüzünden yerinden yurdundan olan, ailesinden koparılan Solomon, yaşam mücadelesi vermektedir. Danny ise DBC üyelerine silah kaçakçılığı yapıp, karşılığında elmas alıp Avrupa ve diğer ülkelerdeki müşterilerine satmaktadır. Bu iki adamın yolu ise hapishanede kesişir.

İşçilerin, elmas çalması ise imkansız bir durumdur. Fakat Solomon, bir şekilde bunu başararak pembe ve büyük bir elması kendine ayırmayı başarır. Hapishanede bu duruma tanıklık eden Danny ise elmasın peşine düşer. Elmasın kilit ismi Solomon’dur.

İki adam, Amerikalı gazeteci Maddy’nin yardımıyla, asilerin hakimiyetindeki topraklara bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk, Solomon’un asilerce alıkoyulan ailesini kurtarmasını, Danny’nin de vicdanını dinleyip kendisi için ikinci bir şansı elde edip edemeyeceğini gösterecektir.

Solomon oğluna, Archer elmasa kavuşabilecek midir?

Eleştiri

Günümüzde hâlâ sömürge kavramının ve uygulamasının olduğu gerçeği elde duruyorken film, bu durumun bize somut bir şekilde aktarılmasını sağlıyor. Belki bir elmas belki bir altın uğruna yıkılan hayatları yansıtıyor.

Film, Afrika toprakları üzerindeki güçler ve bu güçlerin sebep olduğu yıkımları, insan yaşamının sözde değerli madenlerden daha değersiz olduğunu gözler önüne seriyor. Silah zoruyla sömürge elde eden dünya devlerinin gözünü kırpmadan feda ettikleri tüm hayatlar; yolunu ve imkanlarını kaybederek köle durumuna getiriliyorlar.

Solomon ise direnişin simgesi olarak karşımıza çıkıyor. Çocukları için her şeyi göze alabilecek bir babanın dramatik ve cesaret dolu bir hikayesine konuk oluyoruz. Ayrıca hayatı boyunca kirli işlere bulaşmış Danny’nin kendini “temizleme” uğraşını izliyoruz.

Teknik detaylar belki size filmin basit göründüğü izlenimini verebilir ama hikayenin gerçekliği sizi kendine alacak ve düşünmeye sevk edecektir.

Fragman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.