Haftanın Film Önerisi/ Er Ryan’ı Kurtarmak

Filmin Künyesi (Saving Private Ryan)

Gösterim Tarihi: 1998

Yönetmen: Steven Spielberg

Senaryo: Robert Rodat

IMDb Puanı: 8,6/10

Oyuncular

Tom Hanks – Yüzbaşı Miller

Matt Damon – Er Ryan

Tom Sizemore – Çavuş Horvath

Edward Burns – Er Reiben

Barry Pepper – Er Jackson

Adam Goldberg – Er Mellish

Vin Diesel – Er Caparzo

Filmin Konusu

Bir savaş hikayesini anlatan film, II. Dünya Savaşı sırasında geçer.

Dört çocuk annesi bir anne, savaşta üç oğlunu kaybetmiş ve son oğlunu da savaşa göndermiştir. Tek umudu, oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Hayatını kaybeden askerlerin ailelerine telgraf yazarken bu durum fark edilir. George Marshall’ın emriyle James Ryan, ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkarılacaktır.

Normandiya çıkarmasının ardından, Yüzbaşı Miller komutanlığında sekiz kişilik bir asker birliği Ryan’ı kurtarma görevine atanır. Toprak toprak, birlik birlik, karış karış James Ryan’ı aramaya koyulan ekip, yolculuk boyunca türlü çatışmalar yaşayacak, hayatta kalmaya çalışacaktır.

Ve en önemlisi bu ekip, Ryan’ı bulup evine kavuşturabilecek mi yoksa savaşa devam mı edecektir?

Filmin Eleştirisi

Beş Oscar ödüllü, neredeyse yarım saatlik bir çatışma sahnesiyle açılış yapan film, savaş gerçeklerini gözler önüne sermekte en başarılı yapıtlardan biridir. Spielberg’ün kadrajından; kostümler, harabeler, cephaneler ve savaş alanları mükemmel bir ustalıkla seyirciye aktarılır. Kendinizi savaşın içinde bulur, bu sekiz adamın macerasına konuk olursunuz.

Filmin can alıcı meselesi ise bir insan hayatı için sekiz kişinin hayatının ortaya konulmasıdır. Her bir canlının yaşama hakkı olduğu dünyada, savaş; canlıların hakkını gasp etmektedir. Film, binlerce insanın ölümünü işlerken aynı zamanda Ryan’ın ve diğer askerlerin hayatının değerini ortaya koyar.

Çoğunluk tarafından seyredilmiş, kült bir filmi seçmemin sebebi ise yakın zamandaki askerlerimizin şehit haberleridir. Filmin vesilesiyle, klavye başında savaş hakkında yazmanın ne kadar kolay ama cephedekiler için ağır bir travma olduğunu; savaşın asıl yüzünü görmek için bir kez daha düşünmek gerektiğini arzu ediyorum.

İnsanların sayılara indirgendiği, gerideki ailelerin yüreğinden asla kalkmayacak acıların oluştuğu, binlerce sivilin hayatının mahvolduğu şu günlerde, savaşın bir kazanç değil bir kayıp olduğunun görülmesini diliyorum.

Son olarak; filmi izleyenlerin bir daha izlemesini, izlemeyenlerin mutlaka izlemesini tavsiye ediyoruz.

Fragman ve Sahneler

Resmi olmayan:

Resmi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.