Haftanın Film Önerisi / Ford v Ferrari

Miles: Eğer bu bir güzellik yarışması olsaydı, kaybetmiştik.

Shelby: Görünüş her şey değildir.”

Filmin Künyesi

Gösterim Tarihi: 2019

Yönetmen: James Mangold

Senaryo: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, Jason Keller

IMDb Puanı: 8,1/10

Oyuncular

Matt Damon – Carroll Shelby

Christian Bale – Ken Miles

Jon Bernthal – Lee Iacocca

Caitriona Balfe – Mollie Miles

Noah Jupe – Peter Miles

Josh Lucas – Leo Beebe

Filmin Konusu

2 adet Oscar ödüllü, tarihi bir olayı anlatan film, 1966 yılında Fransa’da düzenlenen zorlu araba yarışı Le Mans’ın hikayesini sunar.

Başrollerde Matt Damon ve Christian Bale ikilisinin görüldüğü Asfaltın Kralları, Ford ve Ferrari marka arabaların üstünlük yarışını konu alır. Köklü bir geçmişi olan Ferrari, tartışmasız pistlerin bir numaralı yarış arabası markasıdır. Ford, bu konuda Ferrari’nin bir hayli gerisindedir. Bu algıyı değiştirmek isteyen Henry Ford II ve Lee Iacocca, yarış pilotu ve girişimci Carroll Shelby’e tüm imkanları sunarlar. Shelby, bir grup arkadaşı ve araba tamircisi Ken Miles’ı ekibine katarak çalışmalara başlar. Fakat hem Ford’un içinden hem de Ferrari’den kişiler Shelby’nin ekibinin önüne türlü zorluklar çıkarırlar.

Doksan günlük bir süresi olan Shelby, hem Ferrari’yi geçecek arabayı üretmeli hem de 24 saatlik Le Mans’ı kazanmalıdır. Aynı zamanda kendini kanıtlamış ve tutkulu bir şoför olan Miles, Shelby’nin arabasının yarış pilotu olacaktır. Fakat büyük çoğunluk Ford’un Ferrari’yi geçmesini mümkün görmemektedir.

Shelby ve Miles, bu görüşü yıkabilecekler midir?

Filmin Eleştirisi

Çekimleriyle iyi bir seyir zevki sunan film, iki usta ismin bir araya gelmesiyle beklentileri üst seviyeye çıkarır niteliktedir.

Gerçek bir olaya şahit olurken 60’ların atmosferi, seyirciyi yarışın içine alır. Araba yarışları konusunda hiçbir fikir sahibi olunmasa dahi, teknik dil çok kullanılmadığı için konuya yabancı kalınmaz. Shelby’nin söz konusu arabayı üretmekte, Miles’ın ise yarışta galip gelmekte, başarılı olup olamayacağını heyecanla seyredersiniz.

Diyalogların biraz yetersiz kaldığını ve konunun tam anlamıyla yansıtılamadığını düşünsem de hikayenin can alıcılığı filmi bitirmenizi sağlar. Dönemsel olarak oldukça kaliteli bir film ancak senaryonun biraz sığ kaldığı hissine kapılabilirsiniz. Fakat bu sizi endişelendirmesin çünkü bu müthiş iki oyuncu için izlemeye fazlasıyla değiyor ki bunda Bale’in etkisi biraz daha fazladır. Bir de daha önce hiç 24 saat süren bir yarışa şahit olmadıysanız, film iyi bir fırsat olacaktır.

Fragman

Ve bir sahne:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.