Haftanın Film Önerisi/ Full Metal Jacket

“Çok sertim, ama adilim, ırklar arasında ayırım yapmam! Zencileri, Yahudileri ve İtalyanları aşağılamam. Burada hepiniz aynı ölçüde değersizsiniz!” Çavuş Hartman

Filmin Künyesi

Gösterim tarihi: 1987

Yönetmen: Stanley Kubrick

Senarist: Stanley Kubrick, Michael Herr

Öykü: Gustav Hasford

IMDb Puanı: 8,3/10

Oyuncular

Matthew Modine – Joker

Adam Baldwin – Animal Mother

Vincent D’Onofrio – Pyle

Lee Ermey – Çavuş Hartman

Dorian Harewood – Eightball

Arliss Howard – Kowboy

Kevyn Major Howard – Rafterman

Filmin Konusu

Bir Kubrick filmi olan Full Metal Jacket, Vietnam Savaşı öncesi Amerikan ordusunun eğitimleri ve Vietnam Savaşı sırasında askerlerin başından geçen olayları anlatır.

Film klasik bir savaş filmi olmanın çok ötesindedir çünkü Kubrick dokunuşları taşır. Film, saç tıraşı olan askerlerin, koğuşunda hazır kıta olarak; Çavuş Hartman’ın kendine özgü, bol mesajlı, muhteşem nutuğunu dinlemeleri ile başlar. Bir grup asker, savaş için eğitilmeye başlanır. Fakat nasıl bir eğitim? Tabi ki Hartman tarzı.

Filmde her asker bir karakteri temsil eder. Joker, asker olmak için oldukça çelimsiz bir adamdır. Bu yetmezmiş gibi bir de Pyle gibi sözde yarım akıllı bir askere göz kulak olmakla yükümlüdür. Pyle, diğerlerinden oldukça farklı bir adamdır. Cüssesi muazzam ama aklı biraz eksiktir. Hartman, sürekli Pyle’yi adam etmekle uğraşır. Bu yüzden koğuş ve Hartman arasında birtakım olaylar yaşanır.

Söz konusu koğuşumuzdan bir grup asker ise Vietnam’a savaşa gönderilir. Öldürmeyi sorgulayan Joker ise bir küçük fotoğraf makinesiyle ordu gazetesinde yer alır. Film, bu yarıdan itibaren Vietnam Savaşı’nı gözler önüne sermeye ve askerlerin hayatta kalma mücadelesini anlatmaya başlar.

Askerlerimiz, savaştan her anlamda sağ çıkabilecekler midir?

Filmin Eleştirisi

Kubrick’e çok fazla saygı duyan biri olarak, Full Metal Jacket’ı diğer Kubrick filmlerinden ayrı bir yere koyarım.

Hartman’ın devrimci nitelikteki nutuğuyla başlayan film, ilk dakikasından itibaren verdiği mesajlarla size tabularınızı göstermeye başlar. Bu sayede siz de çoğu olgunun, yüklediğiniz anlamlarla var olduğu gerçeğiyle yüzleşirsiniz. Çok daha açık söylemek gerekirse “sistemi” ve size dayatılanları sorgulamaya başlarsınız; askerlik, savaş, eğitim, iş… Ceketinde barış işareti taşıyan Joker’ın, “born to die (öldürmek için doğdu)” yazılı kaskı ise şöyle birkaç gün kafanızı meşgul edebilir. Kas yığını adamlar mı daha güçlü yoksa elinde fotoğraf makinesi olanlar mı diye sorgularsınız. Pyle’nin yaşadıkları oldukça ağır gelir. Ve ve ve filmin isminin nereden geldiği size “vay be” dedirtir.

Film o kadar dolu ki burada bahsedip özetlemenin haksızlık olacağını düşünüyorum. Kubrick’in muazzam simetrisinden, sinematografisinden, tekniklerinden bahsetmiyorum bile… Hepsini izleyip kendiniz görmelisiniz.

Fragman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.