Haftanın Film Önerisi/ Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

“Mizah bir yumruktur, kime vuracağı belli olmaz.” Kadı Pervane

Filmin Künyesi

Gösterim Tarihi: 2006

Yönetmen: Ezel Akay

Senaryo: Levent Kazak, Ezel Akay

IMDb Puanı: 7,5/10

Oyuncular

Haluk Bilginer – Karagöz

Beyazıt Öztürk – Hacivat

Ezel Akay – Eşrefoğlu Süleyman

Güven Kıraç – Kadı Pervane

Ayşen Gruda – Karagöz’ün Annesi (Kam Ana)

Şebnem Dönmez – Ayşe Hatun

Ayşe Tolga – Nilüfer Hatun

Ragıp Savaş – Orhan Gazi

Filmin Konusu

Sultan Orhan’ın yönettiği Osmanlı Devleti’nin başkenti Bursa’da geçen hikaye, iki farklı adamın buluşmasını anlatır. Karagöz, kam (şaman) annesiyle yaşayan, ilim ve bilimle pek alakası olmayan bir yörüktür. Hacivat ise Selçuklu’dan Tatar’a diyar diyar gezmiş bir elçidir.

Bir gün ineği ile şehre inen Karagöz, meydanda ağıt yakmaya başlar. Durumu gören halk etrafında toplanır ve ineğin hastalandığını görür. Hacivat da olay yerine gelir ve Karagöz’e laf atmasıyla ilk atışma gerçekleşir. Bu atışmaya halkın kahkahaları eşlik eder. Bu arada Köse Mihal’in kızı Ayşe Hatun, şehrin güvenliğinde bacılarıyla birlikte etkin rol almakta ve Karagöz’ün kalbine girmektedir.

Gün gelir, Hacivat – Karagöz ikilisi meydanlarda temaşa etmeye ve bir cami inşaatında çalışmaya başlarlar. Fakat güldürüsü bol atışmaları çok fazla dikkat çeker ve Kadı Pervane’yi kendilerine düşman ederler.

Peki, Kadı’ya rağmen, bu ikili hayatta kalmayı başarabilecek midir?

Filmin Eleştirisi

Ezel Akay’ın damga vuran yapıtlarından biri olan film, Osmanlı’nın kuruluş yıllarındaki atmosferi tam bir panayır havasıyla seyirciye sunar. Dönemin hemen hemen bütün unsurlarını filmin hikayesiyle harmanlamakta başarılı olan Akay, geleneksel Hacivat – Karagöz oyununu farklı bir üslupla ele alır.

Bacıyan-ı Rum’dan Şamanizme, yörüklükten soylulara, Tatarlardan Osmanlılara birçok dönem unsurunu barındıran film; kostümleriyle, müzikleriyle ve lisanıyla seyirciyi bulunduğu dönemden soyutlayıp içine alır. Özellikle dil konusundaki hassasiyet, film boyunca hissedilir.

Replikleriyle hedefi tutturan, ince nüanslı atıflarda bulunan film, güldürürken düşündürür. Beyazıt Öztürk ve Haluk Bilginer sinerjisi ise hikayeyi zirveye taşır. Kapanış sahnesindeki “Kaplumbağa Terbiyecisi” ise hikayenin günümüze nasıl kaldığını aktarır.

Filmi, benim gibi küçük yaşlarda izlediyseniz, şimdi bir kez daha izlemenin tam vaktidir!

Fragman ve Soundtrack Seçmeleri

Not: Fragmanın pikseline takılmayınız, film HD kalite olarak Youtube’da bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.