Haftanın Film Önerisi/ Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi)

Filmin Künyesi

Gösterim Tarihi: 2016

Yönetmen: Mel Gibson

Senarist: Robert Schenkkan, Andrew Knight

IMDb Puanı: 8,1/10

Oyuncular

Andrew Garfield – Desmond T. Doss

Hugo Weaving – Tom Doss

Nathaniel Buzolic – Harold Doss

Teresa Palmer – Dorothy Schutte

Sam Worthington – Captain Glover

Luke Bracey – Smitty Ryker

Milo Gibson – Lucky Ford

Vince Vaughn – Sgt. Howell

Filmin Konusu

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, orduda sağlık görevlisi olan, dinine son derece bağlı olan Desmond Doss’ın hikayesini anlatır. II. Dünya Savaşı sırasında Amerikalı gençler, orduya katılmayı vatani görev olarak görmektedirler. Babası da asker olan Desmond, ağabeyi Harold gibi orduya katılmaya karar verir. Fakat babaları, oğullarının orduya katılmalarına son derece karşıdır.

Desmond, kimseyi dinlemez ve çok geçmeden orduya katılarak eğitimlere başlar. Her türlü eğitimi alan Desmond, vicdani retçi olduğu için bir tek tüfek eğitimini almaz. Yani onun tek kuralı silah kullanmamaktır. Bu durum, orduda büyük bir mesele haline gelse de Desmond savaş alanına sağlıkçı olarak katılmayı başarır.

Okinawa Savaşı’nda Japonlarla karşı karşıya gelen Amerikalılar, büyük bir mücadele verecektir. Bu mücadelede silahsız Desmond’ın kısa sürede hayatını kaybedeceğine inanan askerler, büyük bir kahramanlık olayına şahit olacaklardır.

Desmond, bu savaştan galip çıkabilecek midir?

Filmin Eleştirisi

İki Oscar ödülü ile karşımıza çıkan film, önemli bir kahramanlık hikayesini anlatır. Savaşta önemli olanın silah ve güç değil; vicdan ve cesaret olduğu mesajını verir.

Annesine şiddet uygulayan babasıyla yaşadığı olay yüzünden silah kullanmamaya yemin eden Desmond, savaşta yüreğiyle ve zekasıyla mücadele verir. Her kurtardığı askerin üstüne “Tanrım, bir tane daha” diye dua edip kanının son damlasına kadar mücadele eden bu asker, bir kurşun dahi sıkmadan Onur Madalyası’na erişir.

Ek olarak; savaş sahneleri oldukça etkili olan film (bazı abartılı cephe görüntüleri var ama rahatsız edici değil), dönem unsurlarını bünyesinde iyi bir şekilde barındırır. Bir yandan savaş filmi izlerken bir yandan da kendinizi dramatik bir öykünün ortasında bulursunuz.

Fragman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.