Haftanın Film Önerisi / Özgürlük Yazarları

Filmin Künyesi (Freedom Writers)

Gösterim Tarihi: 2007

Yönetmen: Richard LaGravenese

Senaryo: Richard LaGravenese

Öykü: Erin Gruwell

IMDb Puanı: 7,5/10

Oyuncular

Hilary Swank – Erin Gruwell

Patrick Dempsey – Scott Casey

Scott Glenn – Steve Gruwell

Imelda Staunton – Margaret Campbell

April Hernandez Castillo  – Eva

Mario – Andre

Jaclyn Ngan – Sindy

Jason Finn – Marcus

Filmin Konusu

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Erin Gruwell ve öğrencilerinin hikayesini aktarıyor.

Bölgelerini korumak adına birbirleriyle çete savaşı yapan Amerikan gençlerinin tek gayesi, hayatta kalabilmektir. 14-15 yaşlarındaki liseli gençlerin elleri kalemden çok silah tutmaktadır. Bu durumu engellemek amacıyla hükümet bir program geliştirmiştir. Tutuklu gençlerin şartlı tahliye koşulu; okula gitmektir. Böylece bir lisede onlar için ayrı bir sınıf kurulur.

Edebiyat öğretmeni Erin Gruwell, idealist ve yeni atanmış bir öğretmendir; özellikle bu sınıfın öğretmeni olmak ister. Okul yönetiminin dahi önemsemediği bu gençleri kazanmak için inat eder. Sınıfta her çete grubu ayrı ayrı oturmakta ve en ufak kıvılcımda ateş almaktadır. Başta bu “gansterlerin” ortamına ayak uyduramayan Bayan G, onların dilini çözer ve uyguladığı farklı tekniklerle dikkat çekmeyi başarır.

Peki Gruwell, emeklerinin karşılığını alabilecek midir?

Filmin Eleştirisi

Sıra dışı diyebileceğimiz bir öğretmenlik serüvenini aktaran film, Gruwell gibi eğitime gerçekten inananlara umut kaynağı olabilecek niteliktedir.

İnsanların patır patır sokakta birbirlerini öldürdüğü ve polisin bile buna etki edemediği bir ortamda nasıl hayatta kalınabilir ki? Sadece renginizden, gözünüzün çekikliğinden ya da dininizden dolayı her an ölüm tehlikesi içinde olduğunuzu düşününüz. Ailenizin umurunda değilsiniz bile. Tamamen tek başınasınız. İşte bu ortamda size uzanan bir el, ilk defa sizi dinleyen biri. Bayan G, kaderlerine terk edilmiş bu gençlerin içindeki gerçek bireyleri ortaya çıkarmak için çabalar. Gruwell ve öğrencileri; sınırları yok edip acılarda birleşerek, birlikte kitap okuyarak, yemek yiyerek, müze gezerek, semtin dışına çıkarak ve en önemlisi hissettiklerini günlüklere dökerek gerçek bir aile olmayı başarırlar. Daha sonra bu günlükler “The Freedom Writers Diary” adıyla kitap haline getirilecektir.

Film, teknik açıdan büyük şeyler vadetmese de  öyküsünün kuvvetli olmasıyla ön plana çıkar. Özellikle, Oscar ödüllü Hilary Swank’ın güler yüzü ve öğrencilerin hikayesi ilginizi çekecektir. Hala bir şeyler için umut etmek isterseniz, kaçırmayınız.

Fragman

Ve bir sahne:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.