Haftanın Film Önerisi / Pan’in Labirenti

“Yakında hayatın, senin peri masallarına benzemediğini göreceksin. Dünya zalim bir yer. Zamanla öğreneceksin, incinsen bile…” Carmen

Filmin Künyesi (Pan’s Labyrinth)

Gösterim Tarihi: 2006

Yönetmen: Guillermo del Toro

Senarist: Guillermo del Toro

IMDb Puanı: 8,2/10

Oyuncular

Ivana Baquero – Ofelia

Sergi López – Vidal

Maribel Verdú – Mercedes

Doug Jones – Fauno / Pale Man

Ariadna Gil – Carmen

Álex Angulo – Doctor Ferreiro

Filmin Konusu

1944 falanjist İspanya’sında geçen film, küçük bir kızın fantastik dünyasının kapılarını aralar.

Ofelia, annesi Carmen ile beraber yaşayan, kitap okuma düşkünü bir kız çocuğudur. Annesi, üvey babası komutan Vidal’dan hamiledir. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde, Ofelia ve annesi Vidal’ın yaşadığı kampa getirilir. Burada askerleriyle savunmada görevli olan komutan, savaş ahlakından çok uzakta, sadistçe eğilimleri olan bir adamdır. Ofelia’nın buradaki tek dostu Mercedes’tir. Devrimciler ve faşistler arasında yaşanan savaşa tanık olan Ofelia, sürekli kitaplarına sığınır.

Bir gün kampta dolaşmaya çıkan Ofelia, inanılmaz biriyle karşılaşır. Pan (faun), yarı insan yarı keçi hatta bir miktar da ağaç olan bir varlıktır. Ofelia’nın prenses olduğunu, babasının krallığına dönebilmesi için gerçekleştirmesi gereken üç görevi olduğunu söyler. Bu cehennemden kaçmak isteyen küçük kız, verilen görevleri kabul eder.

Peki, Ofelia nefsini kontrol edip, başarıya ulaşabilecek midir?

Filmin Eleştirisi

Hayal mi, gerçek mi?

3 Oscar’lı Guillermo del Toro filmi, bazı gerçeklerden kaçmanın yollarını masalsı bir biçimde anlatır. Ofelia’nin mutsuzluğunda, kendi mutsuzluklarınızı bulmanızı sağlar. Kendinizi onunla eşleştirir ve o küçük kızın penceresinden bakarsınız.

Film, Ofelia’yı odağına alsa da bir yandan da 1944 İspanya’sını, çatışmaların şiddetini gözler önüne serer. Vidal gibi komutanların acımasızlığını, disiplinini ve karşı tarafın idealleri için nasıl mücadele ettiğini anlatır. Film biraz karanlık ve durağan gelebilir ama fantastik dünyanın karakterleri oldukça ilgi çekici olacaktır. Özellikle de Pale Man filmin ikonu olmuştur.

Filmin sonunda ise bir miktar üzüleceğinizin ve şaşıracağınızın garantisini verebilirim.

Fragman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.