Haftanın Film Önerisi/ Rain Man (Yağmur Adam)

Filmin Künyesi

Gösterim Tarihi: 1988

Yönetmen: Barry Levinson

Senarist: Ronald Bass

Öykü: Barry Morrow

IMDb Puanı: 8/10

Oyuncular

Tom Cruise – Charlie Babbitt

Dustin Hoffman – Raymond Babbitt

Valeria Golino – Susanna

Gerald R. Molen – Dr. Bruner

Filmin Konusu

Charlie Babbitt, Los Angeles’ta yaşamını sürdüren ve maddiyata düşkün ve anı yaşayan hovarda biridir. Ailesinden kopmuş olan Charlie bir gün şaşırtıcı bir telefon alır. Aldığı haber babasının vefatıdır. Babasından haz etmeyen bir çocuk olsa da cenazesine katılır. Fakat Charlie’nin asıl umurunda olan şey babasından kalacak olan mirastır.

Biraz sıkıntılı bir dönem yaşayan Charlie, dört gözle yüklü miktardaki mirası almayı bekler. Fakat beklemediği bir sorunla karşılaşır. Babası ona sadece klasik bir araba ve ödüllü çiçeklerini miras bırakır. Asıl 3 milyon dolarlık mirasını ise bir vasiye bırakmıştır. Charlie ne yapar ne eder bu vasiyi bulur. Miras için tayin edilen kişi, varlığından bugüne kadar haberdar olmadığı ağabeyidir.

Raymond’ı, Wallbrook adında özel bir bakımevinde bulan Charlie, gözlerine inanamaz. Çünkü ağabeyi Ray, bir otistiktir. Üst düzey matematik problemlerini hemen çözen fakat en basit problemlerin üstesinden gelemeyen Ray, her yönüyle şaşırtıcıdır. İlk başta Ray’i miras için kaçıran Charlie, geçirdiği bir haftada onu tanıdıkça inanılmaz değişimlere uğrayacaktır. Hatta ikili bir kumar sahnesinde bile yer alacaktır.

Peki, miras için başlayan kaçırılma öyküsü bir arkadaşlığa, bir kardeşliğe nasıl dönüşecektir?

Filmin Eleştirisi

Tom Cruise’u toy hallerinde gördüğümüz, zamanında dört adet Oscar ödülüyle dönen film, bize gerçekçi bir öykünün kapılarını açar. Özellikle Hoffman’ın muhteşem oyunculuğuna ise şapka çıkarılır.

Film, ikilinin yaptıkları yolculuk boyunca birbirlerinin kurallarını öğrenerek hem arkadaşlık hem kardeşlik bağı kurmalarını ve uyum sağlamalarını aktarır. Bu yolculuk süresince siz de onlara eşlik ederek derinlikleri keşfedersiniz. Charlie aracılığıyla size de bir ayna tutulur ve gerçekleri görmeniz sağlanır.

Bir de… Filmin yılı eski diye sizi korkutmasın, konusu ve kurgusu sayesinde akıp gidecektir…

Fragman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.