Haftanın Film Önerisi/ Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

Filmin Künyesi

Gösterim tarihi: 1993

Yönetmen: Steven Spielberg

Senarist: Steven Zaillian

Öykü: Thomas Keneally

IMDb Puanı: 8,9/10

Oyuncular

Liam Neeson – Oskar Schindler

Ben Kingsley  – Itzhak Stern

Ralph Fiennes  – Amon Goeth

Caroline Goodall – Emilie Schindler

Embeth Davidtz – Helen Hirsch

Filmin Konusu

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film II. Dünya Savaşı sırasında geçer. Bildiğiniz gibi o sıralarda Hitler’in üstün Alman ırkı politikası doğrultusunda Yahudiler, zorunlu olarak toplama kamplarına gönderilir. Her Yahudi, kıyafetine Yahudi yıldızı takmak zorundadır.

Oskar Schindler, Nazi Partisi üyesi, nüfuz sahibi iş adamı bir Alman’dır. Almanlarca işgal edilen Polonya’nın Krakow gettosunda toplanan Yahudiler, Schindler için bir iş gücü olarak görülüp, Itzhak Stern sayesinde toplanmaya başlanır. Bir emaye fabrikası kuran Schindler, Stern’i işin başına geçirir. Stern, elinden geldiğince herkesi fabrikada toplayıp, çalışmalarını sağlar.

Fakat ne var ki yeni bir karar, olağan düzeni yıkacaktır. Alman komutan Amon Goeth, Krakow’da görev başına gelerek her şeyin altını üstüne getirir. Tam anlamıyla insani duygularından yoksun bu adam, Yahudilerin baş belası; Schindler ise koruyucusu olacaktır.

Schindler, eziyetin içinde hayatta kalmaya çalışan bu insanlara umut olabilecek midir?

Filmin Eleştirisi

Oscar ödüllerine doymuş bir Spielberg filmi olan Schindler List, kanınızı donduracak kadar etkili bir filmdir.

Filmde, Holokost’un yıkıcılığı ve öldürücülüğü somut bir şekilde gözler önüne serilir. Evleri yakıp yıkılan insanlar, saklanmak için lağım çukuruna giren çocuklar, gelişigüzel vurulan insanlar, “toplu olarak” çırılçıplak soyundurulup yıkanan, muayene edilen, gaz odasında zehirlenen, trenlere nefes alanı bırakılmadan doldurulan insanlar, cesedi topraktan çıkarılıp üst üste konulup yakılan ve şehre külleri yağmur gibi yağan insanlar… Spielberg, farklı bir amaçla da olsa filmi siyah-beyaz yapmasaydı, belki tamamen izlemeyi başaramazdınız…

Ek olarak, filmin süresinin 3 saat ve renginin siyah-beyaz olması sizi korkutmasın. Olayların ve dramın gerçekliği vicdanınızı buram buram sızlatacaktır. İzlediğinize değecek “nadir” filmlerden biri olacağına emin olabilirsiniz.

(Fragmanın sonuna küçük bir bilgi bıraktım, isterseniz göz atabilirsiniz.)

Fragman

-Film için spoiler nitelikli tarihsel bilgi-

Bütün bu karanlıkların içinde bir güneş gibi doğan Schindler’e, o soykırımdan kurtulmuş Yahudiler büyük bir minnet duyarak yaşamışlardır. İsimlerini tek tek bildiği, 1100 kişilik bir grubu listeleyip, bu cehennemden kurtaran Schindler, tüm servetini bu yönde harcarken gözünü bile kırpmamıştır. Bugün mezarı, Holokost’tan kurtulan Yahudilerin yaşadığı İsrail’de yer alır ve Yahudi geleneğine göre taşlarla donatılmıştır. Ayrıca filmdeki kırmızı paltosuyla simgeleşmiş küçük kız, bugün yaşamına Roma Ligocka adıyla bir ressam olarak devam etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.