Haftanın Film Önerisi/ Stardust (Yıldız Tozu)

“Yıldızlara baktığımız için mi insanız yoksa insan olduğumuz için mi yıldızlara bakarız?”

Filmin Künyesi

Gösterim Tarihi: 2007

Yönetmen: Matthew Vaughn

Senaryo: Jane Goldman, Matthew Vaughn

Öykü: Neil Gaiman

IMDb Puanı: 7,6/10

Oyuncular

Charlie Cox – Tristan

Claire Danes – Yvaine

Michelle Pfeiffer – Lamia

Mark Strong – Septimus

Henry Cavill – Humphrey

Robert De Niro – Captain Shakespeare

Ian McKellen (Anlatıcı)

Filmin Konusu

Nail Gaiman’ın aynı adlı romanından uyarlanan Stardust, fantastik ve sevimli bir aşk öyküsünü anlatır.

Tristan, babasıyla birlikte yaşayan bir gençtir. Yaşadığı köy, yasaklı ve sihirli bir kentin sınırındadır. Victoria’ya aşık olan Tristan, rakibi Humphrey’i saf dışı bırakıp sevdiğine kavuşmak istemektedir. Bunun için, Victoria’nın evlenme sözüne karşılık ona bir yıldız yakalayıp getirme sözünü verir.

Tristan, sihirli kente geçer ve macerası başlar. Fakat bu macerada yalnız değildir. Stormhold Krallığı’nın varisleri ve üç yaşlı cadıdan biri olan Lamia da aynı yıldızın peşine düşer. Lamia’nın amacı gençleşmek için bir yıldızın kalbini söküp almak; varislerin amacı o yıldızın kolyesidir. Her şeyden habersiz dünyaya düşen yıldız Yvaine ise kendini büyük bir karmaşanın içinde bulur.

Peki, Tristan için gerçek aşk; geride bıraktığı köyünde mi yoksa bir yıldızın kalbinde midir?

Filmin Eleştirisi

Fantastik bir evrenin kapılarını aralayan film, macera dolu ve sürükleyicidir. Yaratıkları, hayaletleri ve büyüleriyle sizi bu dünyadan uzaklara götürür. Diğer fantastik filmlere oranla, efekt açısından daha basit ama hikaye olarak oldukça güçlüdür.

Filmde; Daredevil’dan tanıdığımız Charlie Cox, bizi genç haliyle karşılar. Usta oyuncu Robert De Niro’yu ise daha önce böyle bir rolde görmemiş olmanız muhtemeldir. Komik ve bir o kadar sevimli bir karakteri canlandıran De Niro, filmin en renkli simalarından biridir. Şahsımca en eğlenceli bulduğum nokta ise hayalet sahneleridir.

Bir yıldızın ete kemiğe büründüğü; genç bir aşığın, yaşlı bir cadının ve taht varislerinin bu yıldızı elde etmek için savaş verdiği sıradışı bir hikaye arıyorsanız; film, çok iyi bir tercih olacaktır.

Fragman ve Sahneler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.