Haftanın Film Önerisi/ The Imitation Game (Enigma)

İlginç soru şu ki; bir şey yalnızca sizden farklı düşündüğü için bu düşünmediği anlamına mı gelir? Alan Turing

Filmin Künyesi

Gösterim Tarihi: 2014

Yönetmen: Morten Tyldum

Senarist: Graham Moore

Öykü: Andrew Hodges

IMDb Puanı: 8/10

Oyuncular

Benedict Cumberbatch – Alan Turing

Keira Knightley – Joan Clarke

Charles Dance – Komutan Denniston

Matthew Goode – Hugh Alexander

Rory Kinnear – Dedektif Robert

Mark Strong – Stewart Menzies

Filmin Konusu

Yazar Andrew Hodges’un “Alan Turing: The Enigma” kitabından uyarlanan film, gerçek bir hikayeyi konu edinir. Film, dahi matematikçi Alan Turing’in, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme serüvenini anlatır.

Bilgisayar biliminin kurucusu sayılan İngiliz bilim adamı Turing, okul hayatı boyunca dışlanmalara maruz kalmış bir çocuktur. Fakat, zekası ve arkadaşı Christopher Marcom onun destekçisi olur. Turing, Marcom sayesinde cinsel tercihlerinin de farkına varır.

Her anlamda kendini bulan Turing’in hikayesi ise savaş zamanı başlar. İngiliz hükümeti, Turing’i bir grup kurarak, Enigma şifresini kırması için görev başına getirir. Yaptığı sınavla takım arkadaşlarını seçen Turing, sıkı bir çalışma içine girer. Takım çalışmasına pek yatkın olmayan deha, birtakım sorunlarla karşılaşacak ve üstesinden gelmeye çalışacaktır.

Ve en önemlisi kısıtlı bir zaman içinde sadece insan beyniyle Enigma şifresini kırabilecek midir?

Filmin Eleştirisi

Zamanında 8 dalda Oscar adayı olup törenden 1 ödülle dönen The Imitation Game, savaş filmi özelliği taşımakla beraber bir biyografi filmidir.

Alan Turing, tıpkı Nikola Tesla gibi değeri çok sonradan anlaşılmış bir bilim insanıdır. Matematik ve kriptoloji bilimine katkısı yadsınamaz olduğu halde, kendi döneminde kötü durumlara maruz kalır. O zamanlarda suç sayılmasından ötürü eşcinselliği yüzünden, etik dışı cezai yaptırımlara mahkum edilir.

Ağır depresyonlarla geçen hayatına rağmen, bilime kendini adayan Turing, filmde Cumberbatch tarafından ustalıkla aktarılır. Heyecanı, tutkusu, hırsı ve işine kendini adayışı ilmek ilmek işlenir. Bu deha, insan beyninin milyonlarca olasılığı hesaplayamayacağını düşünür; “Bombe” makinesini icat eder, savaşın seyrini değiştirir ve milyonlarca insanın hayatını kurtarır.

Film, sizi bu inanılmaz adamın dünyasına götürecek ve dönemin koşullarını işleyerek sizi içine alacaktır.

Fragman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.