Haftanın Film Önerisi/ There Will Be Blood

Filmin Künyesi

Gösterim Tarihi: 2007

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Senaryo: Paul Thomas Anderson

Öykü: Upton Sinclar

IMDb Puanı: 8,2/10

Oyuncular

Daniel Day-Lewis – Daniel Plainview

Paul Dano – Paul Sunday / Eli Sunday

Dillon Freasier – HW

Ciarán Hinds – Fletcher

Kevin J. O’Connor – Henry

David Willis – Abel Sunday

Hans Howes – Bandy

Filmin Konusu

Bir kapitalizm meselesi… Upton Sinclar’ın “Oil” adlı kitabından uyarlanan film, petrol çıkarma meselesini aktarır.

Daniel Plainview, zamanında petrol kuyularında çalışmış bir işçidir. Çamura batmış bu adam, kendi işini yapmakta kararlıdır. 19. ve 20. yüzyıllarda yaşayan Daniel, ilkel petrol çıkarma yöntemleriyle işini yapmaktadır. Petrol çıkan yerleri, sahiplerinden satın almaya çalıştığı bir gün, Paul Sunday isminde bir genç gelir. Paul, yaşadığı yerde petrol olduğu bilgisini verir. Oğlu HW ile yola çıkan Daniel, söz konusu yere varır ve Abel Sunday’in çiftliğinde petrol bulur. Her şey bu keşifle başlar.

Gittiği yerlere refah vadeden Daniel, belli ücretler karşılığında mülkleri satın alır, Bandy çiftliği dışında… Ayrıca Paul’un ağabeyi rahip Eli ile tanışır ve bu olayla din-para çatışması işlenir. Kuyularını inşa eden Daniel, çeşitli aksilikler yaşamaya başlar. Bu sırada kayıp kardeşi Henry çıkıverir. Üst üste olaylar yaşayan ve zaten acımasız olan bu adamın gözü hiçbir şeyi görmeyecektir.

Daniel, zalimliği ile ne kadar kan dökecek ve her istediğini elde edebilecek midir?

Filmin Eleştirisi

İki Oscar ödüllü Kan Dökülecek, klasik çatışmalardan birini farklı bir yolla işler.

Daniel ve Eli üzerinden aktarılan mesajlar ile insanların para uğruna neler yapabileceğini seyirciye sunar. Daniel başından beri zengin olmak isteyen, gaddar, gözü hiçbir şeyi görmeyen kararlı bir adamdır. Bu yüzden Daniel’ın, sergilediği karaktere hep uygun davrandığını görürüz. Eli ise sözde bir din adamıdır ve önemli olanın kilise olduğu mesajını verir. Fakat, ara ara ve filmin son sahnesinde işlerin pek de öyle olmadığını anlarız. Eli da para uğruna inandığı değerleri bir kenara bırakacaktır. Böylece insanların özünün pek de farklı olmadığını öğreniriz. Petrol uğruna kaybedilen canlar, dökülen kanlar, yetim kalan çocuklar ve karakterini kaybeden insanlar, bize kapitalizmin getirilerini sunar. Birileri milyoner olurken, birileri çamura batmak zorundadır.

Müthiş oyunculuklarla, resim daha net aktarılır. Daniel Day-Lewis ve Paul Duno muazzam bir şekilde rollerinin hakkını verir. Üç farklı zamanda işlenen filmin sinematografisi ise güzel manzaralar sunar. En sonda Daniel’ın bowling salonu size Kubrick simetrisi izlenimi verir. Ayrıca, sountrack’lerin kalitesi Radiohead gitaristinin elinden çıktığını belli eder.

Biraz durağan olan film, başlarda sizi sıkabilir ama ilerledikçe tadına varırsınız. Döneminde çok fazla sükse yapmış olan Kan Dökülecek, akşamınız için iyi bir tercih olabilir.

Fragman

Tatlı bir soundtrack:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.