Haftanın Film Önerisi/ Wall-e (Vol-i)

Filmin Künyesi

Gösterim Tarihi: 2008

Yönetmen: Andrew Stanton

Senaryo: Andrew Stanton, Jim Reardon

Öykü: Andrew Stanton, Pete Docter

IMDb Puanı: 8,4/10

Seslendirme

Ben Burtt – WALL·E

Elissa Knight – EVE

MacInTalk – AUTO

Jeff Garlin – Captain

Fred Willard – President Shelby

John Ratzenberger – John

Kathy Najimy – Mary

Filmin Konusu

Duygu sahibi robotların dünyasının kapılarını aralayan animasyon film, çok uzak bir geleceği konu alır. İnsan ırkı, çöp ile yığılıp taşan dünyayı yaşanmaz hale getirmiştir. Tek çare uzayda kolonileşmektir. Bu yüzden büyük bir uzay gemisi inşa ederek dünyayı terk etmişlerdir.

Wall-e ise hayatta ve dünyada kalmayı başarabilmiş çöp düzenleyici bir robottur. Terk edilmiş dünyada, robot çekirgesiyle beraber yaşayan Wall-e, insanlardan arta kalan çöplerle gökdelenler inşa etmiş, kendine de bir yaşam alanı kurmuştur. Wall-e’nin düzeni, yıllar sonra dünyaya gelen Eve ile değişir. Eve, dünyada yaşam belirtisi olarak bitki bulmakla görevlendirilmiş bir robottur. Wall-e ve Eve beraber zaman geçirmeye başlayıp, bilgi paylaşımı yaparlar. Fakat bir gün gelir ve dünyaları alt üst olur.

Büyük bir maceraya atılacak olan Wall-e ve Eve hayatta kalmayı başarabilecekler midir?

Filmin Eleştirisi

Kendi döneminde, Yılın En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanan film, Charlie Chaplin filmleri üslubunda sevimli bir hikaye anlatır. Fakat bu sevimli hikayeyi anlatırken, gelecekteki dünya ile ilgili kurgusu, sizi bir miktar rahatsız eder ve düşündürür. İnsanların obezite olup yürümeyi dahi unuttukları, birbirlerinin yüzüne bakmayı gerek görmedikleri, üretmekten yoksun oldukları, her istediklerine çabalamadan kavuştukları ve robotların insandan daha çok insan oldukları bir gelecek tasviri yapılır.

Filmi bu kadar samimi yapan mesele ise kahramanımız Wall-e’dir. O, küçük şeylerle mutlu olan, elindekini değerlendirip yeni bir dünya yaratan pozitif ve sevgi dolu bir karakterdir. “Robot hissedebilir mi?” sorusuna cevap verir ve bir de bu açıdan bakın der.

Animasyon olarak oldukça kaliteli olan film, sizi biraz gerçeklerden soyutlayıp bilim kurgu dünyasının içine alır. Evde, ailecek kendinizi izole ettiğiniz şu günlerde, bu filmi tekrar izlemeyi tercih edebilirsiniz.

Fragman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.