Haftanın Pasajı / Başar Başarır: Kendi Başıma Belli Bir Anlam İfade Edemiyorum

Taksilerin göç mevsimi heralde, önümde milyonlarca sarı araba diziliyor. Yazılarını okuyorum. Gözlerim kapıları süzüyor. Bir tane “martı” yakalıyorum çok geçmeden. Martı Sarıyer’in simgesi değil miydi? Rıdvan Sarıyer’de oynarken takıma “beyaz martılar” derdi TRT spikerleri, o zamandan kalmış aklımda.

Sarıyer’de Sarıyer’in taksisine bineceksin. Ben bunu bilir, bunu söylerim. Hemen atlayıp “Demirciköy” diyorum. Aciliyet böyle bir şey işte. Normalde, “kaptan, Demirciköy’e kaça gidesin?” Diye pazarlığa girişmem gerekirdi. Ama hiç halim yok polemiğe girmeye, taksimetre ne yazarsa vereceğiz artık. Aslı’yı bulup sorgulamam lazım. Madde madde hazırlıyorum metnimi. Fonda radyodan duyulan “Osman Aga” türküsü tıngırdıyor:

“Yalancısın inanamam Osman aga…”
Beynimde kurtlar vıyır vıyır. Ben Orhan. Çok olaylı bir tümlecim. Beni tanımak istiyorsanız yüklemlerden sorun. Gerçek Orhan’ı bulmak için bütün yüklemleri sorguya çekmek gerekir. Bazen de bir edatım. Çünkü kendi başıma belli bir anlam ifade edemiyorum. Ancak cümle içinde kullanıldığımda genel anlamı güçlendirmek gibi bir marifetim olabiliyor.

Araya atın beni, farklı türler arasında anlam ilgisi kurmayı yaratabilirim. Ablamla, halam gibi mesela. Edat, evet ben bir edatım. Zarf da olabilirim, duruma ve zamana göre.

Başar Başarır – Sibop

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.