Haftanın Pasajı: Farklı İnsanları Arayıp Bulun, Dünyanız Değişsin

Kimlerle arkadaşlık ettiğinizin çok mühim olduğunu, kişiye “değer katan” insanlarla bir arada bulunmak gerektiğini söylüyorsunuz. Bu kişilerle bir araya gelince ne hocam? Nedir bu “değer katmak” meselesi?

Beyninize yeni bir kapı açacak, size bir değer katacak insanla bir araya geldiğinizde bir şey öğrenirsiniz; bir şey düşünürsünüz; yeni bir yere bakmaya başlarsınız. Düşünceniz yeni bir boyut kazanır, yaşamınıza farklı bir bakış açısı eklenir. O boyut bazen yanlış da olabilir, ziyanı yok; bu yanlış, zaman içinde tahsis edilir. Dahası, o yanlış bile ortalıkta boş boş gezmekten daha iyidir.

Dilinizi, intibanızı, tecrübe ve görgünüzü geliştiren; dünyaya bakışınızı değiştiren insanlar önemlidir. Onlarla bir araya gelmeye gayret ediniz; sonra oradan başka yere geçersiniz, sabit kalmak şart değildir.

Ben o konuda kendimi şanslı görürüm. Dünyanın her yerinde iyi insanlara rastlamışımdır. Daha önce söylediğim gibi bunda kendi yapımında tesiri vardır. Olduğum yerde beklememişimdir, arayıp bulmuşumdur. Bu hareketlilikte başkaları da beni bulmuştur. Örneğin, Viyana’da bulunduğum sırada üzerimde etki bırakan kişiler arasında bazı hocalarımı hep sayarım ama akademi dışında da önemli dostlar edinmişimdir. Bu insanlar bana çok şey öğretmiştir ama pek bilinmezler. Benden 40 küsur yaş büyüklerdi ve beni çok etkilemişlerdi. Dünyadan epey uzun zaman önce göçtüler.

Biri Rudolf Karlburger isimli bir mühendisti. Karlburger, Dachau Toplama Kampı’na sevk edilmiş bir yahudi aydındı. Bir diğeri, Friedl Mertinz, imparatorluktan kalma bir ailenin iyi yetişmiş kızıydı. Bu insanlardan çok şey öğreniyorsunuz. Bir defa diliniz gelişiyor. Karlburger örneğin, tarihi, teknolojiyi çok iyi bilen bir adamdı; Bayan Mertinz ve onunla beraber müzeleri gezdik. Bu konulardaki bakış açım da olgunlaştı. Aşina olmadığım, alakadar bulunmadığım bir sahaya girdim; bilgilerimin yönü değişti.

“ Yeni ve farklı ilişkiler kurmaya çalışın. Özellikle okulun dışında, emek isteyen, girişkenlik gerektiren ilişkiler kurduğunuzda, ummadığınız farklı dünyalara girersiniz. Görgünüz artar, bilginiz genişler, bakışınız derinleşir.”

İlber Ortaylı – Bir Ömür Nasıl Yaşanır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.