Haftanın Pasajı / Herkesten Bir Şey Öğrendim

İnsanların kendi yarattıkları ve nesnel gerçeklikle çelişen dünyalarını, nesnel gerçekliğe karşı çok uzun süre sürdüremeyeceklerini düşünürüm. İnsanların nesnel gerçeklikten kopuşlarını bir nevi şizofreni olarak görüyorum uzun vadede. Ama insanların farklı şeyleri algılamalarını kabul ediyorum. Bu bana doğrudan doğruya babamdan gelen bir şey; hem akılcılık, hem müsabaha. Bunu, babamın büyük hoşgörüsüne ve bizi yetiştirirken bize kişilik kazandırmasına bağlıyorum.

Peki, özdenetime gelmek istiyorum buradan. Siz çok özdenetimli birisiniz, hatta her yerde de şunu diyorsunuz: “Özdenetimim çok yüksek. Çevremde çoğu ilişkilerim sürekli bilincimin titiz egemenliği altında.”

Nerde demişim bunu? Doğru! Bu bir itiraf!

Oluşum dergisinde.

Vallahi bu bir itiraf! Aslında bir cehennem bu!

Şimdi bunu biraz açalım, babanızla da yüzleşelim bakalım. Evet!

Bir gün Yahya Kemal’in sofrasındayız. Daha doğrusu bizim evde, yani bizim sofradayız; Yahya Kemal masanın başında oturuyor. Bir şey oldu, yani ben bir şey söyledim, bir lafa karıştım. Kötü bir şey de değildi, öyle gülündü filan. Oradan birisi, kim olduğunu hatırlamıyorum, “Eskiden çocuklar sofralarda öyle her lafa karışmazlardı, hiç konuşmazlardı,” dedi. Babam ev sahibi olarak, “ya evet, öyle, iyiydi…” filan dedi önce. Sonra derhal toparlandı. Hiç unutmuyorum: “Yok canım, o dönem iyi değildi,” dedi, “ o yanlış bir dönemdi,” dedi, “niçin çocuklar konuşmasın?” dedi. Bana döndü, “söyle oğlum,” dedi, “söyle! Konuş!” Hiç unutmuyorum onu; yani o ev sahibi yumuşaklığıyla misafirini onayladı, sonra birden gerçeği fark etti.

Kendini irdelemekten ve yanlışlarını görerek kendini düzeltmekten hiç vazgeçmediği kanısındayım. O bende de var çok egemen bir davranıştır. Sürekli kendimi irdeliyorum, düzeltiyorum. Bir de bilim adamı olduğum için bilgilerimi tabii sürekli denetliyorum, yeniliyorum.

Peki “aile” kavramı, sevgi ve güvene dayalı ilişkiler ağı sizin yaşamınızın rengi. Bunun            oluşmasında yetiştiğiniz ortamın etkisi olmalı diye düşünüyorum.

Evet çok, çok müthiş bir etkisi var. Şimdi, babamdan annemden gördüğüm aile düzenini ben de aynen sürdürüyorum.

Herkesten Bir Şey Öğrendim: Emre Kongar – Feridun Andaç söyleşi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.