Haftanın Pasajı / Hiç kimseye Saygı Duymayan Biri Sevmekten de Vazgeçer

Ama en önemlisi, yalan söylemeyin.

“Yani Diderot hakkında söylediklerim gibi mi?”

“Hayır, Diderot hakkındakiler değil. En başta kendi kedinize yalan söylemeyin. Kendi kendisine yalan söyleyen ve kendi yalanını dinleyen o hale gelir ki, artık ne kendisindeki, ne de çevresindeki hiçbir gerçeği ayırt edemez, bu yüzden de hem kendisine, hem de başkalarına saygısızlık eder.

Hiç kimseye saygı duymayan biri sevmekten de vazgeçer, sevgi olmayınca kendini oyalamak ve eğlendirmek için ihtiraslara ve kaba zevklere kendini kaptırır ve işlediği kusurlarda bir hayvanın düzeyine iner, bütün bunlarsa insanlara ve kendine sürekli yalan söylemekten ileri gelir.

Kendi kendine yalan söyleyen biri, herkesten önce kendisi gücenir. Ama gücenmek bazen insana hoş gelir, öyle değil mi? Oysa insan, hiç kimsenin kendisini gücendirmediğini, bu gücenikliği kendi kendine uydurduğunu ve laf olsun diye yalan söylediğini, bir sahne yaratmak için her şeyi abarttığını, bir kelimeye aklını taktığını ve pireyi deve yaptığını bilir, kendisi de bunun farkındadır ama yine de ilk kendisi gücenir, tatlı ve büyük bir zevk duyma derecesinde gücenir, böylece de işi gerçek bir düşmanlığa kadar vardırır… Ayağa kalkın ve yerinize oturun, çok rica ederim, bütün bunlar yapmacık hareketler zaten…”

Karamazov Kardeşler / Dostoyevski

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.