Haftanın Pasajı: Kendini Gerçekleştir – Çiğdem Aldatmaz

Bir Zen öğrencisi yaşlı ve hasta ustasını ziyarete gelmişti. Öğrenci onun pek uzun yaşayamayacağını biliyordu. Karşısında sessizce otururken yanlarındaki mangal da onları ısıtıyordu. Sonra usta cübbesinden bir kitap çıkardı. ”Bunu sana veriyorum,”dedi. ”İçinde uzun yıllar boyunca yaptığım meditasyon ve çalışmaların bana kazandırdığı bilgelik var. Kıymetini bil.”

Öğrenci saygıyla eğilerek kitabı aldı. Sonra onu açmadan mangalın içine attı ve kitap kül oldu. Artık yeni usta oydu.

Deneyimlerinizin silinip gitmesini ister miydiniz? Sanıyorum kimse birikimlerinin dünyadan iz bırakmadan akıp gitmesini istemez. Peki, bellek silinebilir mi? Söz konusu çırak ne söylerse söylesin, ustanın öğretileri ölene dek aklından çıkmazdı heralde.

Deneyimlerimiz gerçektir; fakat gerçekliklerini tek başımıza ispatlayamayız. Onları ispat eden, dünyanın hafızasına kazıyan sadece hikayesidir. Sizi siz yapan şeyleri karşınızdakilere anlatabilmenin en kısa yolu bu.

İnsan zihni her şeyi anlayacak güçte olmayabilir ama her hikayeyi anlayabilir.
Bugün hem kurumlar hem kullanıcılar tarafından karşılıklı olarak üretilen bir şeydir hikaye. Kullanıcı deneyimleri ürünün gelişimine yön verirken, etkili organizasyonlar çalışanlarını, deneyimlerini paylaşmaları için anlatı tekniğini kullanmaları konusunda desteklemektedir.

Anlatıcıların ve bu alanda verilen eğitimlerin sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Ne de olsa anlatı geleneği hepimizden eski.

Kendini Gerçekleştir – Çiğdem Aldatmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.