Hakan Günday’ın ‘Daha’ Romanına The Economist’ten İnceleme Yazısı!

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Hakan Günday’ın 2013 yılında yayımladığı kitabı ‘Daha’, The Economist tarafından incelendi. Economist, Günday’ın romanı hakkında uzun bir inceleme yazısı kaleme aldı.

Günday’ın ‘Daha’ romanı, 2015 yılında Fransa’nın saygın edebiyat ödüllerinden Prix Medicis ‘En İyi Yabancı Roman Ödülü’ne layık görülmüş ve pek çok dile çevirisi yapılmıştır. Türkiye’deki insan tacirlerini konu alan kitap ‘Daha’, dünyaca ünlü Londra merkezli gazete The Economist’in de ilgisini çekerek, uzun bir inceleme yazısı hazırlamalarını sağladı.

The Economist’in Hakan Günday’ın ‘Daha’ romanı hakkında hazırladığı inceleme yazısında yer alan ifadeler ise şöyle: “Hayatı erken tanımış, huzursuz anlatıcısı daha ergenlik çağlarında olmasına rağmen, bir depoda kilitli 33 Afgan mültecinin kontrolünü eline alır. Yarattığı bu küçük ülkenin tanrısı haline gelerek otorite ve kontrolün, insan çaresizliği ile karşılaştığında nelere evrildiğini gözlemler. Gözlemlerinin sonucunda anladığı, bir liderin etkin olabilmesinin sürdürülebilir kriz ortamı yaratmaktan geçtiği olur. Bir liderin gücü elinde tutmasının formülü, hiç tükenmeyen umut ve hiç tükenmeyen korkunun birleşimi ile oluşur.” Hazırlanan yazıda romanın içeriğinin yanı sıra Günday’ın yazım şekli ile ilgili de şu ifadeler yer aldı: “Sert, saldırgan dili ve bir yazar olarak marifetini gözler önüne serdiği paragraflar akla Oliver Twist’i değil de Irvine Welsh’i veya William Burroughs’u getiriyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.