Halka Yol Gösteren Özgürlük İnkılap Yolunda

Fransa’da baskıcı Bourbon Hanedanlığına karşı başlatılan ayaklanma sonucu Restorasyon Dönemi bitmiş, Temmuz Devrimi gerçekleşmiştir. Bu devrim sonucunda Fransa’da ve tüm Avrupa’da köklü bir değişim yaşanmıştır. Belçika Hollanda’dan ayrılarak özgürlünüğünü ilan etmiş, Avrupa’daki tüm ülkelerde liberaller güç kazanmıştır.

halka-yol-gösteren-özgürlük-tablosu1

Alegorinin yoğun bir şekilde hissedildiği bu tablo, Delacroix’nin Temmuz Devrimi’ni anlattığı “Halka Yol Gösteren Özgürlük” adlı tablosudur. (La Liberte Guidante Le Peuple, 1830) Kendini fötr şakpası ve tüfeğiyle resme dahil eden sanatçı, yaşanan ayaklanmayı ve tüm süreci bu şekilde yansıtmıştır tuvaline.

Bizim ülkemizde ise cumhuriyet kurulduktan sonra ressamlar, kurtuluşu  ya da devrimleri anlatan resimler çizmeleri için teşvik ediliyordu. Bu teşviğin sonucunda Zeki Faik İzler, yukarıda gördüğünüz Halka Yol Gösteren Özgürlük tablosunu Türkiye Cumhuriyeti’ne uyarlayarak “İnkılap Yolunda” adlı tabloyu yapmıştır. (1933)

yolunda

Çağdaşlığın simgesi olarak “kadın” ön planda, yol gösteren Atatürk ve diğer figürler. Sanatta batılılaşma çabasının devlet eliyle yönlendirilmesi ve yabancı kaynaklardan bire bir alıntılama yapılması oldukça manidardır.

1 Yorum

 1. Avatar

  sibel aytekin

  08 Ocak 2017 en 10:33

  Çağdaşlığın simgesi olarak “kadın” ön planda, yol gösteren Atatürk ve diğer figürler. Sanatta batılılaşma çabasının devlet eliyle yönlendirilmesi ve yabancı kaynaklardan bire bir alıntılama yapılması oldukça manidardır.
  Bununla ne demek istediniz? Yabancı kaynaklardan birine alıntı yapmak neden manidar olsun?. Resimle uğraşıp sizin değiminizle yabancı kaynakları Çağdaş Avrupa ressamlarını incelemeyen bilmeyen biri olabilir mi Yaptığınız çirkin ima Manet’in Kırda Kahvaltısının Raimondi’nin gravülerinden bir alıntı olduğunu kavramadan bilmeden onu ahlaksızlıkla suçlayan aptlallar aynı düzeyde. Size manidar bir şey söyleleyim mi?Sayfanızda Ağrı Belediyesi’nde başlatılan kitap kumbarası haberinizde paylaştığınız fotoğrafta tek bir Türkçe kelime bulunmaması , Tamamının Kürtçe olması manidar.
  Bence yaptığınız yorumlara dikkat edin ve herkesi aptal yerine koymayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.