Halkın Sefaleti Fotoğrafçının Estetiğiyle Zıttır / Nacho Lopez

Nacho-Lopez-photography

Meksika’nın Eugene Smith’i olarak anılan Nacho Lopez, ulusal kimliğini oluşturmak ve etnik farklılıkları ortaya koymak için halkın yaşamına nüfuz ederek gerçekçi bir üslup benimsedi. Sokağa inen Lopez’in çalışmaları genellikle mahkumlar, gecekondu sakinleri, yoksullar, çocuklar ve ezilenlerdi.

“Güzellikten bahsetmek, gerçekliği kötüye kullanmaktır. Açık olanı aldatmaktır: halkımızın sefaleti, saf güzellik fotoğrafçısının estetiğiyle zıttır.  Fotoğrafçılık temelde, içeriğin estetik üzerine hakim olması gereken belgesel anlatımın bir aracıdır ve bu sadece bir estetik oyun olduğunu hissettiğim için çoğu insan arasında paylaşılabilen zamansız değerleri yansıttığında gerçek bir sanat biçimi haline gelebilir. Steril bir işlemdir. ”

Nacho Lopez,  estetik ve içerik araştırmalarıyla dünya çapında fotoğrafçılık için önemli bir dönüm noktasıdır.  Sadece çekimlerindeki teknik ile değil, kadrajına aldığı insanları herhangi bir manipülasyona uğratmadan yansıtması onun önemli özelliklerindedir. Belirli teknikler kullanması yine ideolojik olarak ezilenin yanında olması özellikle de maden işçilerini yansıttığı fotoğrafları kuşkusuz onu Eugene Simith’e daha da yakınlaştırır.

“Bir fotoğraf sadece bir görüntü değildir, gerçek bir yorumdur; aynı zamanda bir iz, bir ayak izi ya da ölüm maskesi gibi doğrudan gerçekten çıkarılan bir şeydir”  Susan Sontag

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.