Hangi Dilde Yazıldığı Çözülemeyen Kitap: Voynich!

Yazım dili bir türlü anlaşılamayan Voynich adlı el yazması kitabın çok sayıda talibi çıktı!

Bilinmeyen bir yazıyla yazılan ve anlamı çözülemeyen kitap Yale Üniversitesi’nde korunurken, İspanyol Siloé Yayınevi 10 yıllık bir çalışmanın ardından ilginç kitabı basıma hazırladı. Daha şimdiden yüzlerce sipariş alan kitabın, 898 nüshasının hazırlanması planlanıyor.

 

1404 – 11438 yılları arasında yazıldığı düşünülen kitap, adını 1912 yılındaki bir sahaf olan Wilfrid M. Voynich’ten alıyor. Kitapta çok sayıda bitki, çıplak kadın ve yıldız çizimleri yer alıyor. 200 sayfadan fazla olan kitap hakkında pek çok araştırma yapılmasına rağmen ortak bir paydada buluşulamıyor. Kimileri kitapta şifalı bitkilerin anlatıldığını, kimileri ise kitabın tamamen bir hayal ürünü olduğunu düşünüyor.

Siloé Yayınevi Müdürü’nün bir ortağı ise kitabın bir sadist tarafından yazıldığını ve amacının insanları meraktan kudurtmak olduğunu düşünüyor.

Siloé Yayınevi Müdürü Juan José García’nın hakkında “Bu kitap gizemli bir auraya sahip. İlk kez gördüğünüzde hissettiklerinizi anlatmak neredeyse mümkün değil.” ifadelerini kullandığı kitabın, orjinal halinde kullanılan parşömene benzer bir yapıda hazırlanacağı ve yaklaşık 7 bin – 8 bin euro civarı bir fiyatta satışa çıkarılacağı bilgisi veriliyor.

voy

voy2

voy3

voynich_manuscript1

voynich_manuscript613c

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.