Harika Çalışmalara İmza Atan 10 Türk Fotoğrafçı

Kullandıkları ışıkla, mekanlarla, konularla herkesi etkileyen, birbirinden farklı tarzlarıyla bizlere fotoğraf yoluyla bir şeyler anlatan, kelimelerin yerini görselliğe bıraktığı bu yazıda, muhteşem işlere imza atan fotoğraf sanatçılarının hayatlarından kesitleri ve çalışmalarını sizler için yazdık.

 

Burçin Esin

burcin-esin7

Fotoğraf çekmeye ailesinin bolca kamerası ve fotoğraf makinesi olmasının motivasyonuyla başlayan Burçin Esin, 2005 yılından beri fotoğraf çekiyor. Seyahat etmenin ve gezmenin ilham verdiği sanatçı anlık detayları yakalıyor. Hem çektiği fotoğraflarla hem de görüntü yönetmenliğini üstlendiği videolarla karşımıza gelen Burçin Esin’in çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Alper Yeşiltaş

alper-yesiltas

Marmara Hukuk mezunu Alper Yeşiltaş, çocukluğundan beri analog makinelerle fotoğraf çekiyor. 2003 yılında ise sahip olduğu ilk dijital fotoğraf makinesiyle fotoğrafçılığa başlamış.  Şehir manzaraları, sokak enstantaneleri, portreler ve bazen de kavramsal işler ile fotoğraf alanındaki projelerini sürdüren sanatçının çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayman Şanlıtürk

Processed with VSCOcam with a1 preset

Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu sanatçı 2006’dan beri fotoğraf çekiyor. İnsanlara ilham olmak, onların kalplerine dokunarak, yaşadıkları minik ama etkili problemleri aşmak için bir amaç verebilmek Ayman Şanlıtürk’ün fotoğrafçılıkta itici gücü. Rahmetli eşinin vefatından önce çektiği portreleri ve Lomography’nin ürettiği Petzval lensi ile çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergisi bulunuyor. Ayman Şanlıtürk’ün çalışmalarına ve biyografisine bakmak isterseniz buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Özde Karadağ

ozde-karadag13

2009’da babasının Voigtländer makinesi ile fotoğraf çekmeye başlayan sanatçı aynı yılın sonunda Lomography ile tanışmış ve Türkiye’de açıldıktan sonra 2 yıl kadar ekibe dahil olmuş. Projelerde analog&dijital kullanarak mixed media çalışan Özde Karadağ standartın dışına adım atıp denemeyi ve sınırlarını keşfetmeyi seviyor. İleride de hareketli görüntü ile uğraşıp fotoğrafı sadece kendine ait olan bir alan haline getirmek istiyen sanatçımızın biyografisine ve çalışmalarına buraya ulaşabilirsiniz.

Yusuf Karagöz

yusuf-karagoz

İlk olarak 2012 yılında fotoğrafçılığa yönelen sanatçı patenlerini satıp kendine bir fotoğraf makinesi aldığından beri her gün fotoğraf çekiyor. Lisede aldığı grafik tasarım eğitiminin, üniversitede aldığım resim, kompozisyon eğitimini fotoğrafla birleştiriyor. Ülkemizde fotoğrafı daha iyi yerlere getirmeyi amaçlayan Yusuf Karagöz’ün çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aydın Büyüktaş

aydin-buyuktas3

Bilkent Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünü hayallerinde yer tutmadığı için bırakan sanatçı fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlamış. Visual effect, 3D, animasyon ve video alanlarında kendimi geliştirip Sinefekt ve Makinefx gibi şirketlerde çalışırken ödül almış pek çok sinema filmi ve reklam kampanyasının içinde yer almış. 2012 yılından itibaren MSGSÜ fotoğraf bölümünde akademik eğitimime devam eden Aydın Büyüktaş Flatland adını verdiği bir seri yapıp İstanbul’un en güzel yerlerini fotoğrafladı. Çalışmalarını ve biyografisini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Meral Kuru

meral-kuru

11 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra içindeki fotoğraf aşkıyla işini bırakmış ve tamamen fotoğrafa yönelmiş. Genellikle kavramsal fotoğraflar üreten sanatçı oluşturduğu hikayeleri fotoğraflamayı daha ilgi çekici buluyor. Olanı fotoğraflamayı değil sıfırdan oluşturmayı, hayali görünür kılmayı seviyor. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’nde (FOTOFEST) “Gerçekle Karşılaşma” adlı ilk kişisel sergisini açtı. Fotoğrafı kendisini tamamlayan bir parça olarak gören sanatçının çalışmalarını merak ediyorsanız buraya tıklayıp bakabilirsiniz.

Ogün Akgül

ogun-akgul2

Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf Bölümünde okuyan Ogün Akgül 9 yaşında fotoğraf çekmeye başlamış. Olmayan bir mekan yarattığı 3 fotoğraflık bir serisi bulunan sanatçı, odasının zaman içindeki değişimlerini model üstünde görebildiğimiz mevsimsel ve ruhsal bir çalışmaya devam ediyor. Ogün Akgül’ün çalışmalarını ve biyografisini buraya tıklayıp görebilirsiniz.

Eren Yiğit

eren-yiğit

Makinesini eline alınca ilk günkü heyecan ile çekimlerine başlayan sanatçı kendini bildi bile fotoğraf çekiyor. 7 senedir de kendi stüdyosu bulunuyor. Bugüne kadar birçok sanatçının albüm kapaklarını çekmiş ve hala çekmeye devam ediyor. Bunun yanında dergiler ile çalışıp sinema ve tiyatro afiş çalışmaları da yapıyor. Eren Yiğit’in çalışmalarını görmek istiyorsanız buraya tıklayıp bakabilirsiniz.

Memiş Ali Yazıcı

memis-ali-yazici-min

Sanat yaşamına fotoğrafla başlayan Memiş Ali Yazıcı, yaptığı işin merkezine fotoğrafı yerleştirerek üzerine kattığı her deneyime o merkezden yola çıkarak hayal gücünü ve yapmak istediklerini eklemiş. Mesleğine profesyonel anlamda katalog çekimleri ile başlamış. Yapım şirketi olarak da Sevdaluk ve Benim İçin Üzülme gibi dizilere çekim desteği vermiş. Gelecekte sinemaya adım atmak isteyen sanatçının çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.