Harry Potter Kitapları Yasaklandı

Harry Poter kitapları

Harry Poter kitapları garip bir yasak ile karşı karşıya. Dış basında yer alan habere göre Harry Potter kitapları gerçek büyü içerdiği gerekçesiyle ABD’nin Tennessee eyaletinde bulunan bir Katolik okulu tarafından yasaklandı.

Harry Potter Kitapları Yasaklandı

7’den 70’e herkesin severek okuduğu Harry Potter kitapları, ABD’nin Tennessee eyaletinde yer alan St. Edward Katolik Okulu tarafından yasaklandı.  J.K Rowling tarafından yazılan dünyaca ünlü Harry Poter serisine ait kitaplar, Katolik Okulu tarafınca alınana kararlar doğrultusunda kütüphaneden toplatıldı.

Haftanın Pasajı / Dünya böyledir: Sinsiler Zorbaları Yüceltir

Okulun papazı tarafından alınan bu karar, Harry Poter romanlarındaki büyü tasviri yüzünden alındığı ortaya çıktı. Romanlardaki büyü tasvirini kabul etmeyen okulun papazı, yazarın tarif ettiği büyülerin gerçek olduğu ve okunduğunda ”şeytani ruhları çağırma riski” barındırdığına dikkat çekti.

Papazın almış olduğu bu karar ise St. Edward Katolik Okulu öğrencilerinin ebeveynlerine e-posta yoluyla iletildi. Ebeveynlere gönderilen e-postada, kitabı yasaklamadan önce ABD ve Vatikan’daki şeytan çıkarıcılara özellikle danışıldığı belirtiliyor.

E-posta aracılığıyla gönderilen karar metininde ise şu ifadelere yer veriliyor:

Bu kitaplar büyüyü hem iyi hem de kötü biçimde sunuyor; bu doğru değil ama aslında zekice bir aldatmaca. Kitaplarda kullanılan lanetler ve büyüler gerçek lanetler ve büyüler. Bir insan tarafından okunduğunda şeytani ruhları metni okuyan kişinin varlığına çağırma riski barındırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.