fbpx

Hattuşa’da Arkeolojik “Puzzle” Yapılıyor

1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Hitit medeniyetinin başkenti Hattuşa’da (Boğazkale/Çorum), 1906 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesi adına başlatılan kazı çalışmaları 112 yıldır sürdürülüyor. Arkeologlar işlerini itinayla yaparak çıkarılan parçaları restore edip, müzeye gönderiyorlar.

Doç. Dr. Andreas Schachner, Alman Arkeoloji Enstitüsü adına kazı çalışmalarını sürdürerek kazıya başkanlık yapıyor. Yeni çalışmalar hakkında şu bilgileri aktarıyor:

“Kazı çalışmasında bir erzak deposu bulduk. Bu deponun içinde büyük erzak küpleri tespit edildi. Bunların da bir kısmını çıkardık ve restorasyon için kazı evine götürdük. Bunların içinde hem sıvı hem de hububat bulundurulduğunu biliyoruz. Küplerin içindeki çıkan toprağı eleyerek yanmış buğday ve tohumları değerlendirme şansımız oluyor. Böylece Hititlerin ne yiyip içtiğini görme şansımız oluyor. Tüm bu işlemleri kazı evinde yapıyoruz.”

Kazıda bulunan restoratör Ramazan Kahraman da yaptıkları işin nasıl yürütüldüğü hakkında şu sözleri sarf ediyor:

“Eser parçaları, kazı alanında bulununca poşetlenip bana geliyor. Burada ilk olarak kimyasal bir madde ile eser parçalarını temizliyoruz. Daha sonra da kimyasal maddenin arınması için suda bekletiyoruz. Sudan çıkarıp kuruttuktan sonra da birleştirme işlemini yapıyoruz. Hattuşa’dan çıkan parçaları bir puzzle gibi birleştiyoruz. Şu anda 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen 16 adet pitosu (büyük küp) birleştirmek için çalışıyoruz.”

İşin bilimsel kısmı ise Hattuşa’da çıkarılan eşyalarla birlikte tarihin yeniden yazıldığı oluyor. Tarihin asla durağan bir sosyal bilim olmadığını, kendisinin dev bir yapboz olup sürekli yeni parçalarla tamamlandığını görüyoruz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.