HAYALET OĞUZ |OĞUZ HALUK ALPLAÇİN KİMDİR?

Oğuz Haluk Alplaçin 1929 yılında Diyarbakırlı bir ailede dünyaya gelmiştir. Ailesi ile ilgili bilgi neredeyse yok. Diyarbakır’a da hiç gitmemiş. Söylenenlere göre dostları Oğuz’u Diyarbakır’a göndermek için aralarında para toplamış. Ancak Oğuz Pendik’te trenden inmiştir. Çeviri yaparak hayatını kazanmıştır. Şiirlerini Oğuz Haluk imzasıyla yayınlamış. İlk şiirlerinde toplumsal nitelikte sorunlara eğilmiş. Daha sonra İkinci Yeni çizgisine kaymıştır. Bir zamanlar Babıali’de çalışmıştır.

Hayalet Oğuz’un çok fazla gizli yönü vardı. Ölümünden sonra da merak uyandıran bir yazar olmuştur. Aslında bilinmeyen yönleriyle efsaneleşmiş. Bu yüzden arkadaşlarının şiirlerine, yazılarına, çizimlerine konu olmuştur.

hayalet-oguz-karakalem

Vücudunun inceliği, zarifliği ve gece hayatına düşkünlüğünden  “Hayalet” lakabı takılmıştı. Çok zayıf ve çelimsiz olan Hayalet Oğuz kara gözlük takmayı çok severmiş. Sık sık böyle görünürmüş. Elinde İngilizce bir polisiye romanla akıllarda kalmış. Mülkiyeti reddetmiş. Birine, bir yere bağlı olmaya karşı olan Oğuz üzerindeki giysileri bile para kazanınca değiştirirmiş. Birçok yazar, şair, ressamla arkadaşlığı vardı. Hayalet Oğuz’u en çok arkadaşlarının yazdığı anılarda görüyoruz. Hayatına ilişkin pek bir şey bilinmiyor. Nerede, kiminle yaşadığını o zamanlar arkadaşları bile bilmiyormuş. Hiç evi olmadığı söylenir. Göçebe gibi yaşarmış. Arkadaşlarının evinde kalırmış. Zaten arkadaşları da bu durumdan hiç rahatsız değilmiş. Evde olduğu bile anlaşılmayan Oğuz’un varlığıyla yokluğu birmiş. En çok Beyoğlu’nda görülürmüş.

Demir Özlü’nün anlattığına göre parası olunca arkadaşlarına çok cömert davranırmış. Parası olmayınca da onun payı arkadaşları tarafından toplanıp, ödenirmiş. Bir görev gibi.

“hep siyahlar giyerdi. Koltuğunun altında ya da ceketinin cebinde daima bir İngilizce kitap bulunurdu ve 48 kiloydu.” diye bahseder Ahmet Oktay.  Tezer Özlü’nün ise Eski bahçe Eski Sevgi kitabında yer alan öyküsünde görüyoruz Hayalet Oğuz’u. Yazılanlarla anlamaya çalışıyoruz. Arada bir kadınlarla görülen Hayalet Oğuz’un tek ciddi ilişkisi Mine adında bir kadınladır. Bu ciddi ilişki 2 ay sürmüş. Arkadaşları Hayalet Oğuz’un ilgisiz tavırlarından ilişkinin bittiğini söylüyor. Geriye kalan bu fotoğrafta Oğuz kendi yüzünü karalamıştır.

hayalet-oguz-2

 

Ne yazık ki Hayalet Oğuz hakkında anlatılanlar dışında hiçbir şey bilmiyoruz. Geriye biraz şiir ve Oğuz Alplaçin adıyla yayınlanan tek kitabı Dünya Sarsılıyor Rock’n Roll kalmış.

1975 yılında vefat etmiştir. Cenaze töreni de kendi gibi farklı olmuş.

 

hayalet-oguz-vefat

 

Tezer Özlü cenaze töreniyle ilgili şöyle yazmıştır:

“Oğuzun çok güzel, neredeyse kitap adı gibi “Eğlentili Bir Gömme Töreni” oldu. Mezarına sahip çıkacak bir hısmı bulunamadı. Yanına kimse gömülmesin, mezar cemaatin olmasın diye, tapusu Sinematek Derneği adına çıktı. Oğuzun çok güzel bir mezarı oldu. Üzerine açık leylek rengi kır çiçekleri diktik. Mezarlıklarda ekmek paralarını çıkaran çocuklar da bol su döktüler. Toprak canlandı. Güzel koktu. Çelenklerini üst üste yığdık. Çocuklar gene diri gonca gülleri suladı. Görevimiz bitmişti.

Otuz kadar yakın dostu Krepen Pasajındaki Neşe Meyhanesinde oturup, onun anısına yedik, rakı içtik, üstelik iştahla yedik. Akşamüstü aşuresi bile pişip geldi.”

Can Yücel ise Hayalet’e Bir Ölüm İlanı şiirinde

“zaten hayalet olan

Gölge yazar olan Oğuz’un ölümü de

Herhalde kendinden rivayet”  diye bahseder.

1998’te yapılan kısa filmde de Hayalet Oğuz’la ilgili konuşmalar bulabilirsiniz.

 

 

 

O Pera’daki Hayalet – Sezer Duru & Orhan Duru, YKY

Tezer Özlü – Eski Bahçe Eski Sevgi

1 Yorum

  1. Avatar

    feyzullahaslan

    12 Kasım 2014 en 22:36

    hatırladığınız ve hatırlattığınız için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.