Hayır Demeyi Bilmek

Her kişinin aldığı eğitim ve yetiştiği kurallar çerçevesinde daha edilgen bir karaktere dönüşmesi yadsınamaz bir gerçektir. Bizi ilgilendireni kitabın da altını çizdiği kısım, istemediğimiz halde bizi anksiyeteye sürükleyen durumları neden reddedemiyoruz sorusu oluyor.

Toplumsal ilişkileri kolaylaştırmak ve gerilimi azaltmak için saygılı olması, yasalara boyun eğmesi gereken birey, doğruyla bütünleşmeyi salt olarak kabul ile başarır. Sonunda da reddetmeyi reddeder ve unutur. Egemen görüşleri kabul ederek, çoğulcul gruplara ait oluruz. Hayır diyemediğimiz zaman bunun arkasında yatan sebepler, bizden asıl reddetme hakkını alanlardır. Bizi hayır demekten alıkoyan;  suçlanma korkusu, sevilmeme kaygısı, yargılanma, onaylanmama ya da alay edilen endişeleridir.

Hayir-Demeyi-Bilmek

Karşı çıkma-kabul etmeme ilişkisi suçluluk-kaygı ilişkisiyle eşlenir ve bizi istemesek de kabul etmeye sürükler. Kitabı okurken hayır diyemediğimiz tüm durumları aşamaları ve ayrıntılı açıklamalarıyla neredeyse bire bir görüyoruz. Marie Haddou, okurlarına oldukça fazla örnekle (kitabın neredeyse yarısı vaka analizine ayrılmış), bilimsel yöntem ve açıklamalarıyla bizlere kendimizi tanımamız, gözlemlememiz ve rahatsız olduğumuz durumlara ‘hayır’ yerine ‘evet‘ demek zorunda kalıyor oluşumuzun sebepleriyle tanıştırıp uzun süreli bir iyileştirme sunuyor.

image003

Kitapta dikkatimizi çeken en önemli yöntemlerden biri günlük tutmak. Bu da günlük tutmanın kendimizi anlamanın ve kendimize daha objektif bakmanın en kısa ve etkili yollarından biri olduğunu gösteriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.