Helin Bereket

1983 Diyarbakır doğumluyum, Berlin’de yaşıyorum. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık eğitimimi tamamladıktan sonra birkaç sene mimar olarak çalıştım, daha sonra Berlin’e taşınarak Kunsthochschule Berlin Weissensee’deki Raumstrategien isimli sanat bölümünde yüksek lisans eğitimi aldım.
Fotoğraf çekmeye, 2012 yılında aldığım ilk fotoğraf makinemi İzlanda gezim sırasında kullanarak başladım. 2012-2014 yılları arasında sık sık seyahat etme fırsatım oldu. İlk başlarda yalnızca seyahat ederken fotoğraf çekiyordum, dolayısıyla ilk fotoğraflarımın çoğu seyahat fotoğraflarından oluşuyor.
2014 yılında bir Instagram hesabı açarak bu seyahat fotoğraflarını paylaşmaya başlamam, benim için fotoğraf konusundaki dönüm noktası oldu. Aldığım motive edici yorumlar ve takipçi sayımın kısa zamanda artmasıyla fotoğraf çekmek günlük bir aktiviteye, Instagram hesabım da bir çeşit fotoğraf bloguna dönüştü.
Çektiğim fotoğrafların çoğu spontane gelişen, hayatımı sürdürürken rastladığım şeylere dayanıyor. Fotoğraf makinem ve cep telefonum çoğu zaman yanımda olduğu için, ilgimi çeken bir şey gördüğümde fotoğrafını çekiyorum. Genelde karşıma çıkan sıradan şeylere her zamankinden farklı bir açıdan bakmaya ya da içlerindeki ilginç detayları yakalamaya çalışıyorum. Aldığım mimarlık eğitiminin de etkisiyle geometrik biçimler içeren sade kompozisyonlar, renk, içerik ya da şekiller konusundaki kontrastlar da ilgimi çekiyor. Fotoğraflarımda bütün bu öğeleri ayrı ayrı ya da beraber halde görmek mümkün. Ancak sabit bir tarzım yok, o an ne yaşıyorsam fotoğraflarım da ona göre biçimleniyor.
Instagram aynı zamanda fotoğraf konusundaki şu anki en büyük projem ve motivasyonum. Takipçi sayım 33500’e ulaştı ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu sene sponsorlu fotoğraflar çekmeye ve Instagram etkinlikleri sayesinde seyahat etmeye de başlamam ile bu hobim, bir çeşit iş alanına dönüşmeye başladı. Bunu daha da ilerletmek hedeflerim arasında.
Aynı zamanda fırsat buldukça sergilerde yer almaya çalışıyorum. Master eğitimim sırasında ve sonrasında European Month of Photography Berlin dahil birçok grup sergisinde yer aldım. Gelecekte buna da devam etmek istiyorum.
Önümde oldukça uzun bir yol ve öğrenmem gereken çok şey var.  Kendimi fotoğrafçılık konusunda sürekli geliştirmek en büyük hedefim.
5 8 9 13 17 18 19 21 22 23 24 25 27 28 30 31 1 2 3 4

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.