Helmut Newton ve Vazgeçilmez Nü Kadınları

”Bakın, ben bir entellektüel değilim, sadece fotoğraf çekerim.”

En popüler döneminde Vogue, Elle, Queen gibi pek çok dergide binlerce fotoğrafı yayınlanan ve 83 yaşındayken trafik kazasında hayatını kaybeden Helmut Newton, fotoğrafladığı güçlü kadınların, kendini daha iyi hissettirdiğine inanırdı.

Berlin’de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, 12 yaşında ise biriktirdiği harçlıkları ile ilk fotoğraf makinesini almıştı. Renk körüydü ve bu durum fotoğraf çekmesini engelleyememişti. İlk fotoğraf makinesini aldığı yıldan itibaren, ölene kadar; Salvador Dali’den Monako Prensesi Stephanie’ye, Andy Warhol’dan Karl Lagerfeld’e kadar pek çok ünlü ismi eşi az bulunur şekilde fotoğraflamayı başarmıştı. Nü kadınlar onun en vazgeçilmez temasıydı. Korkuyu, hüznü, gücü; uzun boylu ve erkeksi bedenlerden, seksapaliteyi buram buram hissettiren bir akıma dönüştürmüştü.

cindy023au-1[1]

Bilinçaltında yer alanları sıraladığı fotoğraflarında hep küçük bir noktanın eksik kaldığına inanmıştı. Savaş yıllarından sonra özellikle moda fotoğrafçılığında önemli bir etkiyi yaratan Newton; Avrupa’nın şık sokaklarında, otellerinde uzun gövdeli, çıplak bireyleri hikayenin ortasına alarak, sizi de içine çekerek, fotoğraf karesinin ilk halini ve son halini merak etmeye teşvik etmiştir. Ona göre fotoğrafında yer alan her bir kadın, olduğundan daha çekici ve laf dinlemez görünmüştür bir erkeğin gözüne. Günümüzde oldukça gizli tutulan fantezi olgusunu, utanmadan ve sıkılmadan, gerçeğe yatkın ama bir o kadar da düş ile bağlı bir şekilde aktarması belki de onun en büyük özelliğiydi.

Ona göre modanın yarattığı kıyafetler, kadını düşünülenin aksine savunmasız bırakıyordu. Asıl güç, kadının en savunmasız hali sanılan; çıplaklığındaydı. Kıyafeti adeta bir koruma kalkanı olarak görenlere, fotoğraf kareleri bir cevaptı. Çıplak olan kusurlarını gizleyemez düşüncesinin, onun imajında yerinin olmadığı defalarca dile getirmişti. Bu özelliğinden dolayı Robin Givhan, Helmut’un kadınlarını taştan oyulmuş tanrıçalara benzetir. Ona göre; cinsellik tehdit edici ve zorlayıcı bir çekicilikle, güce dönüşmüştür. Genellikle ahlaki sınırları zorlayan ve cinayet, aldatma, biseksüellik gibi durumları konu alan Newton’ın çalışmaları genelde editörler tarafından her zaman kışkırtıcı bulunmuştur. Hatta Newton’ın ilk büyük işi olan İngiltere Vogue’da fotoğrafları pek hoş karşılanmamış ve editörler tarafından yayınlanılması reddedilmiştir. O tüm bunlar için toplumun fazlasıyla naif olduğunu, kendisiyle alakalı bir problemin olmadığını savunmuştu. En önem verdiği şeyler içinde yer alan; politikayı, seksi, gücü ve Almanya’yı ortaya çıkardığı eserlerinde kullanmıştı.

normal_Helmut_Newton_40[1]helmut-newton-arielle-01[1]normal_Helmut_Newton_85[1]
Amerikalı kadınlarla çalışmak istememesini şu sözlerle anlatmıştı:
“Amerikalı kadınların cinsel organları yok. Onlar sigara içmez. İçki içmez. Hiçbir şey yapmazlar. Amerika devletinin kadınları görme biçimi budur. Bu hastalıklı ve üzücü bir düşünce.”

169big[1] 159596380516293529_hn0PrgXk_c[1] ad1124936eceb1b48d0b9912ced01e39[1] david-lynch-e-isabella-rossellini1H[1] Helmut_Newton_13[1] Helmut_Newton_104[1] helmut_newton_various_photos07[1] HelmutNewton2[1]
Onun kadınları; saf, kaygılı, sinir bozucu ve her zaman zevkin, acının, sevincin ve öfkenin bir noktada birleştiği cinselliğin karanlık yüzünü keşif halinde olmalıdır. Fotoğrafladığı kadınların diğer kadınlarla ilişkisi oldukça gariptir ve daha da garip olanı karşı cinsle olan ilişkisidir. Erkek modelleri yerleştirdiği alanlardan kadını izleyen hatta dikizleyen bireylere dönüştürmede oldukça ustadır.Kadınların seksapelitesinden kaynaklanan gücün, etrafında bir erkek olduğunda azalmak yerine arttığını ama hemcinslerinin karşısında anında cazibesini, gücünü yitirdiğini vurgular.

helmut-newton-z-21_jpg_1332151127-573x430[1] helmut-newton-fired04[1] helmutnewtonjo6[1] HN_WW15_600[1] newton-159-2[1] normal_Helmut_Newton_05[1] normal_Helmut_Newton_09[1] normal_Helmut_Newton_84[1] normal_Helmut_Newton_160[1]
Ona göre; kadınlar, genellikle hemcinslerine hüküm vermektedirler. Newton’ın yarattığı kadın imajında, kadınların kendi cinsine karşı kıskanç ve şüpheci olup, erkekler karşısında ise üstünlük kurduğu kabul edilmiştir. Newton’ın kadınları arzulanan bir bedene sahip olmanın ve arzu dolu bakışların hedefi olmanın gerginliğinden büyük zevk almaktadır. Yaratılan bu kadın imajı, pek çok kadını ve feministi rahatsız etmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.