Her Dönemin Gizemli Kenti: Stratonikeia

Bir yerleşim bölgesi hayal edin. Hem antik dönemin tüm ihtişamını gözler önüne serecek boyutta kalıntıları olsun, hem beylikler döneminden Osmanlı devrine  yerleşim yeri olmayı sürdürsün, hem de Cumhuriyet döneminde türüne az rastlanır şekilde antik dokusunu koruyan “yeni” bir köy olsun. İşte hayal ettiğiniz yer Stratonikeia ya da bugünkü adıyla Eskihisar.

her-donemin-gizemli-kenti2
Muğla’da bulunan ve Hititler’den Roma İmparatorluğuna uzun bir geçmişi olan kent Roma devrinde gladyatörlerin, Türk devrinde uç beylerinin gözdesi olmuş. Osmanlı Devleti zamanında özellikle saraya “ağa” çıkartmış. Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti. Bildiğiniz tüm devirlerden bir iz var Eskihisar’da.

her-donemin-gizemli-kenti3
Adeta bir plato görünümü veren ve size kendinizi bir film setinin içindeymişsiniz gibi hissettiren köyde bugün derin bir sessizlik hakim olsa da hala yaşam var.

her-donemin-gizemli-kenti4
Binlerce yılın kent dokusunu iç içe görebileceğiniz köyde restorasyonu yapılan yapılar öne çıkıyor ancak antik kentin büyük bölümü hala kazılmamış.

her-donemin-gizemli-kenti5
Köy, yakınlarındaki Yatağan Termik Santraline kaynak sağlayan linyit yatakları üzerinde olduğu için boşaltılmış. Yine de ailelerin bir kısmı evlerinde kalmak konusunda inatçı davranmışlar.

her-donemin-gizemli-kenti6
Bir dolunay akşamında aslında korkutucu da gözüken kenti gezerken, antik şehrin tamamına yayılmış narlardan nar ekşisi kaynatan köylü kadınlarına rastlayabilir ve bu kadınların köy meydanında oturan kocalarının köyü sahiplenici bakışlarına şahit olabilirsiniz. İşte bu insanlar buradan ayrılmayı reddedenler. Onların dışında köy sanki daha dün terk edilmiş gibi.

her-donemin-gizemli-kenti7
Ayrıntılı olarak bilinen geçmişi M.Ö. 280’lere dayanan ve cadde ve sokak sistemine göre ızgaralı olarak düzenlenen antik kentten geriye muhteşem bir tiyatro, şehir kapısı, gymnasion yani spor okulu, hamam, tapınak ve sütunlu caddeler kalmış. Bir kısım kalıntıların kömür ocakları sebebiyle yok olduğunu tahmin etmekse güç değil.

her-donemin-gizemli-kenti8

Köyde ayrıca Anadolu’nun beylikler dönemi olarak bilinen 14.-15. yüzyıllardan kalma bir hamam ile 19.-20. yüzyıla ait bir cami, kahvehane, evler ve dükkanlar mevcut. Bütün bu tarihi dokunun harmanlandığını düşündüğünüzde bile bu gizemli yerleşim yeri insanı heyecanlandırıyor.

her-donemin-gizemli-kenti9
Her devirde insanlara kucak açan Stratonikeia ölümsüz aşkların ve gladyatörlerin kenti olarak tanınmış. Osmanlı kaldırımları ile bezenmiş ve dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük şehirlerinden olan bu kenti yolunuz Muğla’ya düşerse -ki Marmaris-Bodrum yolu üzerinde- mutlaka görün.

her-donemin-gizemli-kenti10

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.