Her Şehre Bilim, Kültür ve Sanat Parkları Açılmalı!

Eskişehir’de, Sazova Parkı diye bilinen yaklaşık 400 bin metrekare alan üzerine kurulan ve aslında kurulmaya devam eden Bilim, Kültür ve Sanat Parkını görünce, bu parktan her şehre lazım dedim.

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-1

Çocuklardan başlayarak her yaştan gruba hitap edecek bu parkta çocuk alanları, deney ve bilim merkezi, hayvanat bahçesi, sualtı dünyası gibi farklı bölümler bulunuyor. Hem park girişinin ücretsiz olması (girişte yalnızca tüm gün için otopark ücreti olarak 3 lira alınıyor) hem de her bir bölümün giriş ücretinin birer, ikişer liradan fazla olmaması çok güzel. Hafta sonunu ailece değerlendirmek isteyenler için son derece faydalı aktivitelere imkan veriyor.

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-2

Öncelikle kız çocuklarının ve aslında her yaştan kadın ve erkeğin ilgisini çekecek Masal Şatosu karşılıyor sizi. Karşılıyor, çünkü görkemli yapısıyla fark edilmemesi imkansız. Masal Şatosuna varana kadar çeşit çeşit çocuk parkı, geniş bir bahçe de size eşlik ediyor.

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-3

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-4

Masal Şatosu, gerçekten de masallarla dolu bir şato. Saat başı bir masalın canlandırıldığı turlarla şatoyu gezebileceğiniz gibi, turlara dahil olmadan da giriş katını ve terasını görebiliyorsunuz. Masal kahramanları ve masalların unutulmaz sembolleri ise her yerde…

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-5

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-6

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-7

Masal Şatosundan çıkınca alternatifiniz çok… Sizi bir bölümden diğerine taşıyacak olan treni, küçük beyaz evler şeklinde yapılmış istasyonlarda bekleyebilir ya da parkın güzelliğine doyarak yürümeyi tercih edebilirsiniz. Önceliği Bilim Deney Merkezine mi yoksa Sabancı Uzay Evine mi verirsiniz, onun tercihi de size kalmış.

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-8

Bilim Deney Merkezinde çocuklar ve hala çocuk kalan yetişkinler çeşitli deney aletlerini deneyimleyebiliyor; fısıldayan borular, uçuran aynalar gibi türlü icattan yeni ne çıkarabilirim diye rahat rahat düşünebiliyor.

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-9

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-10

Sabancı Uzay Evi ise sinevizyon gösterimleri ile sizi uzayın derinliklerine götürüyor. Edindiğim bilgilere göre bu Türkiye’de tekmiş.

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-11

Parkın bir diğer bölümü ise henüz açılmamış olan Hayvanat Bahçesine ayrılmış.

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-12

Burada bir tek Eti Sualtı Dünyası ziyarete açık. Dünyanın dört bir yanından okyanusların, denizlerin dibinden görüntülerle çevrelenmiş bu dünya, daha önce görmediğiniz canlılara da ev sahipliği yapıyor.

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-13

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-14

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-15

Her-sehre-bilim-kultur-ve-sanat-parkları-acilmali-16

Parkın girişinde 2013 yılında inşasına başlanan Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezinin yapım çalışmaları da sürüyor.

Dileğimiz böyle parkların her ilde birden fazla yerde kurulması. Hem doğal alanlara, hem çocukların serbestçe ve güven içinde vakit geçirebilecekleri yerlere çok ihtiyacımız var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.