“Her taraf beton; karanlığa doğru gidiyoruz”

“Bu sergiyi yapma nedenim, tüketme arzusunun bende yarattığı infial!”

Mustafa Horasan’ın son kişisel sergisi ‘’Karanlığın Uykusu’’ Pi Artworks’de açıldı. Horasan. geçtiğimiz yıl Pi Artworks Londra’da ve Yallay Gallery’de kişisel sergiler açtı. 2008 yılından itibaren de Pi Artworks tarafından temsil edilmeye başlandı. Sergide, şehirlerin insanların şehrin içinde nasıl yalnız ve küçük olduğunu, insanın şehirle bağlantısını görmekteyiz. Sergi 6 Haziran’a kadar gezilebilir.

karanligin-uykusu-2

 

Sanatçı bu sergide yeni bir kolaj tekniği ile karşımıza çıkıyor. Heykellerini, son birkaç yıldır araştırdığı mumyalamada kullanılanlara benzer bir karışımla kaplıyor. Mumun objelere insansı bir etki yarattığını fark ediyor. Bu malzeme üzerinde çalışırken bal mumu ile deneyler yaptığını ve bundan elde ettiği sonuçlarla neyi nasıl yan yana getireceğini düşünmeye başladığını söylüyor.

karanligin-uykusu-3

 

Önce aklıma bir fikir veya duygu takılıyor. Bununla birlikte üretimim de başlıyor ve gelişiyor. Bu sergi, birbirine eklenen yapılar, hayatımızdaki atıklar, tüketim fazlaları, kullanmadığımız fakat yine de atamadığımız eşyalar ve biriktirdiğimiz nesneler üzerine kuruldu. Belki de bu sergiyi yapma nedenim, tüketme arzusunun bende yarattığı infial” diyor Horasan.

karanligin-uykusu-4

 

Serginin sürprizlerinden biri de, seriye son anda dahil olan, sanatçının mimari bir plan üzerinde müdahaleler yaparak dönüştürdüğü yerleştirmesi. Çok katlı apartmanlarla dolu karanlık bir şehir yaratan Horasan, sıradan ve korunaklı gibi görünen bu site manzarasını biraz ironiyle hareketlendiriyor. Ve bu sakin sitede bir şeylerin ters gittiği, gerçek dışı bazı unsurlar olduğu anlaşılıyor.

 


 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.