Her Yönüyle İzmir

Smyrna

İzmir… Bir çoğumuz bu şehri ülkemizin en büyük 3. şehri olarak biliyoruz. İnsanının aydınlığı ve kibarlığı ün salmış, Türkiye’nin en batılı, en medeni ve en yaşanılabilir şehri belki de. İzmir, 2013’teki bir araştırmaya göre dünyada yaşanılabilecek kentler arasında 6. sırada yer almıştır.

Zaman zaman belediyesi için küçük sitemler edilse de, refah düzeyi ve yaşam kalitesi bakımından çok şanslı bir şehirdir. Her geçen gün nüfusun artması ve ülkedeki bir takım küresel sorunlar sebebiyle her şeyin değeri artıyor, pahalılaşıyor ve yaşam kalitesi azalıyor. Ve tüm bunlar göz önüne alındığında İzmir’in bu yavaş gelişiminin aslında bir avantaj olduğunu görebiliriz. Mesela kafanızı kaldırdığınızda gökyüzünü göremeyeceğiniz kadar büyük gökdelenleri yok bu şehrin, ancak doğa ile iç içe, kesimler arasındaki fark yok denilebilecek kadar az, hizmet sektörü ucuz, ulaşım rahat, merkezden diğer ilçelere olan uzaklık ise ortalama 1-2 saattir.

(Son zamanlarda bazı dünya yıldızlarının İzmir’den ev aldığı haberleri ile karşılaşıyoruz. Ancak bir İzmirli olarak İzmir’in bu denli duyulması ve büyüme tehlike içerisinde olması pek olumlu bir şey gibi görünmüyor aslında. “Keşke İzmir sadece bizim olsa!” diyerek insanoğlunun içindeki bencilliğini de göstermiş olalım.)

Kısaca İzmir’in Tarihi…

Bırakın Osmanlı’yı, M.Ö. 3000’lere dayanan bir tarihi var bu güzel şehrin. Tunç Devri, Demir Çağ, Helenistik dönem… Belki bir çoğumuz bilmiyoruz ama Dünya tarihindeki ilk para ve ilk kütüphanenin kurulduğu yer İzmir’dir. Aiolller, İyonlar, Lidyalılar ve Roma İmparatorluğu gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, Homeros, Victor Hugo gibi şairler kitaplarında bu şehirden bahsetmiştir. Ve tabi ki “Kurtuluş Savaşı”nın başlamasına sebep olan ilk kurşunun atıldığı yerdir… Bu yüzden olsa gerek yıllar boyunca özgürlüğün, aydınlığın sembolü olmuştur İzmir. Tarih boyunca birçok kültürden, birçok dinden insan bu güzel şehirde birlikte huzur içinde yaşamış ve bu şehri yaşatmıştır.

İzmir’in Mirası ve Görülmesi Gereken Yerler

Efes Antik Kenti (Ephesus)

Efes

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı, antik bir Yunan-Roma kentidir. Ayrıca İyonya’nın on iki şehrinden biridir. Tarihteki ilk kütüphanelerden biri olan “Celsus Kütüphanesi”, St. Jean Bazilikası ve Artemis Tapınağı da bu kentte bulunur.

UNESCO Dünya mirası olduğunu da belirtmemiz şart.

Şirince

‚‚32

Yine İzmir Selçuk’a bağlı, Meryem Ana’nın da evinin bulunduğu küçük, şirin,  tarihi ve şarabıyla ünlü bir dağ köyüdür.

Bergama Antik Kenti (Pergamon)

Bergama

İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan “Pergamon Krallığı”nın başkentidir. (Yine bir UNESCO Dünya Mirası.)

Kadife Kale (Pagos) ve Agora Antik Kenti

İzmir’in merkezinde bulunan ve bugünlerde rekreasyon alanı yapılan, M.Ö. 4. Yüzyılda Büyük İskender’in generallerinden birinin kurmuş olduğu kent “Pagos”.

İzmir Saat Kulesi

Saat Kulesi

İzmir’in Konak meydanında bulunan çoğumuzun bildiği saat kulesidir. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı için 1901’de Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından Alman Konsolosluk binasını yapan mimar “Raymond Charles Péré” tarafından yaptırılmıştır.

Kulenin üzerindeki Osmanlı tuğrası ve Osmanlı’ya ait işaretler daha sonra kaldırılmıştır. Verilmek istenen mesajın sanatın genç cumhuriyet ile başladığı hissini vermesi olduğu söyleniyor.

Homeros Vadisi

Homeros

İzmir’i tepeden seyredebileceğiniz, eşsiz manzarası ve doğası olan tepe, vadidir.

İzmir Tarihi Asansörü

İzmir Asansör

İzmir’in Karataş semtinde bulunan 1907 yılında Musevi işadamı “Nesim Levi (Bayraklıoğlu)” tarafından yaptırılan asansördür. İzmir manzarasını seyredebileceğiniz ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz güzel mekanlardan biridir.

Kordonboyu

Kordon

İzmirlilerin “Kordon” diye hitap ettikleri, genelde gençlerin uğrak mekanı olan, kafelerin ve meyhanelerin olduğu kıyı şerididir.

Çeşme ve Alaçatı

Çeşme

İzmir’in batısında yer alan harika plajlara sahip (ancak son dönemlerdeki popülaritesi sebebiyle biraz pahalı) bir tatil ilçesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.