Hermann Hesse’nin Psikolojik Anlatısı ‘Klein ve Wagner’ Yayımlandı!

Dünyaca ünlü İsviçreli yazar Hermann Hesse’nin psikolojik bilgilerle tamamladığı kitabı ‘Klein ve Wagner’ın Yapı Kredi Yayınları tarafından basımı gerçekleştirildi.

20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Hesse, 1946 yılında da Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür. Bozkırkurdu, Siddharta, Peter Camenzind gibi romanlarıyla tanınan Hermann Hesse’nin ‘Klein ve Wagner’ anlatısı da YKY etiketiyle okuyucuya ulaşıyor.

Kitabın tanıtımı ise şöyle:

Saygın bir memur, sadık bir koca ve aile babası olan Friedrich Klein, kendini birdenbire hayali bir cinayet ve suçun yükü altında bulur: Karısı ve üç çocuğunun ölümü, sahte pasaport, bir tabanca, çantasına istiflenmiş para ve gösterişsiz saygınlığı. Kırklı yaşlarını süren Klein, her şeye en baştan başlamak, yeni, genç bir adam olabilmek için gücünü toplar.

“Klein ve Wagner” anlatısını yazdığı dönemde Hermann Hesse, kendi özel yaşamında girdiği bunalımla C. G. Jung’a başvurmuş, bu kitapta, bilinçaltının işleyişine ilişkin dönemi için henüz yeni olan psikoloji bilgileriyle desteklediği bilimsel bir teknik kullanmayı denemiştir.

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Azat Yeman

Adım Azat Yeman, Bitlis’in Tatvan ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Niğde ve Kırşehir illerinde tamamladım. 2005-2009 yıllarında Kırşehir Anadolu...

Kapat