Heykel Vücutlar

Alman fotoğraf sanatçısı Isabelle Wenzel fotoğraf sanatına özgün bir yorum getirerek insan vücudunu farklı pozisyonlar ve sürrealist kurgular ile renklerin vurgusunun etkili olduğu arka planlarda sergileyerek akıllarda kalan fotoğraf serileri oluşturuyor. İşlerini ‘eğlenceli ve rahatsız’ olarak tanımlayan Wenzel, modellerinin yüzlerini gizleyerek kadın bedenini günlük yaşam çizgisi içerisinde farklı formlarda yorumluyor.  Birçok fotoğrafını zamanlayıcı opsiyonu ile kendi modellik yaparak çeken sanatçı, anonimliği fotoğraflarının iskeletine yerleştiriyor. Bu fikrin onda bu derece tesir etmiş olmasının sebebi ise fotoğrafları güçlü kılan tarafın bu olduğunu düşünmesi.

Özellikle ofis hayatını alaycı bir dille eleştirdiği serisi Building Images (2010), hayatın angaryaları üzerine eğlenceli bir gözlem. Wenzel’in beslendiği kaynak da tam olarak bu: Mizah ve sorgu. Aslında temel soru ”Ben kimim?”. Bu soru üzerinden gelişen yelpazesi toplumun insanları getirdiği konumlara eleştirel bir tavır sunuyor. 60’lı yılların estetik anlayışının etkili olduğu fotoğraflar, bireyi bir nesne olarak sunarak toplumsal roller üzerinden ilerliyor.  İnsan formunun bu derece manipüle edilmesi başta Wenzel’in bir akrobat olmasının getirdiği bir lütuf iken zaman içerisinde insanın sınırları üzerine yorumunu belirttiği bir hal alıp bize görsel şölenler armağan etmiş. 2007 yılında Leica Prize ödülüne layık görülen sanatçı, fotoğraf çalışmalarına Amsterdam’da devam etmekte.

brighton-fotograf-bienali-2014

2014 Brighton Fotoğraf Bienali 

building-images-2010

Building Images (2010)

building-images-2010-

Building Images (2010)

building-images-2010-1

  Building Images (2010)

building-images-2010-2

Building Images (2010)

models-of-surfaces-2011

Models Of Surfaces (2011)

positions-2013

Positions (2013)

positions-2013-

Positions (2013)

you-cant-stop-me-now

You can’t stop me now (2010)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Yerden Göğe Kadar Sanat: Mural İstanbul Festivali

Her şey dümdüz olacak değil ya; tırtıklı, renkli bir şeyler de lazım. Duvarların, sokakların hiç görmediğimiz yüzleri var ve sokak...

Kapat