Hiç Boya Kullanmadan Hamurdan Sanat Yaratmak / Murat Kösemen

9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun olan Murat Kösemen, yaptığı resimlerde malzeme olarak alışık olduğumuz yağlı, akrilik, guaj yada sulu boya yerine oyun hamurunu ve plastilin kullanarak izleyiciye farklı bir görsel şölen yaşatmayı başarıyor.

Farklı bir teknik arayışına giren sanatçı, boya kullanmadan nasıl resim yapabilirim diye düşünürken çocukluğumuzdan kalan oyuncak hamurlarını iki boyutlu olarak kullanmayı tercih etmiş. Heykel sanatında, çalışmanın ilk taslağı oluşturulurken maket yapımında kullanılan oyun hamurunu üç boyutlu kullanmak yerine tuvalde iki boyutlu olarak kullanıyor.

İstediği rengi istediği şekle getirebildiği için hamurun teknik olarak çok kullanışlı bir malzeme olduğunu belirten sanatçı, hakimiyeti kolay bir malzeme olduğu için çalışırken zaman kazandırmasını en önemli avantaj olarak görüyor.

9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden 2003 yılına mezun olan sanatçı, eğitimini tamamlamak için gittiği Almanya’dan 2010 yılında Türkiye’ye dönüş yaptı. Resimlerinde günlük hayattan görüntüleri, kullandığı renkli hamurlarıyla tuvale aktarmayı başaran sanatçı, 2014 yılında Volume 1 adında ilk kişisel sergisini Türkiye’de açtı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.