Hindistan Sinemasına Filmlerden Önce Milli Marş Çalınması Zorunluluğu Getirildi!

Hindistan’da sinema salonlarına ilginç bir zorunluluk getirildi. Yüksek Mahkeme’nin aldığı karar doğrultusunda, sinema salonlarında film öncesi milli marş çalınması zorunlu hale geldi.

Hindistan’ın milli marşı konusunda ülke genelinde belli bir yasa bulunmuyor ve ülkedeki 29 eyalet bu konuda kendi yasalarını uyguluyor. 2003 yılında ülkedeki Maharashtra Eyaleti’nde de aynı uygulama yürürlüğe konmuştu. Daha sonrasında Tamil Nadu Eyaleti’nde benzer bir uygulama yapılmak istenmiş fakat Yüksek Mahkeme bu karara ‘karmaşa çıkabilir’ gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Şimdi ise Hindistan’daki Yüksek Mahkeme filmlerden önce milli marş çalınması zorunluluğunu sinema salonlarında uygulamaya koymaya karar verdi. 10 gün içinde emre uyulması ve sinema salonunda milli marş çalınırken izleyicilerin ayağa kalkması gerektiği bildirildi.

Yüksek Mahkeme’nin aldığı bu karar ülkede farklı tepkilerle karşılaştı. Fikir ayrılıklarına sebebiyet veren kararla ilgili hakimlerin “İnsanlar, bireysel özgürlük anlayışının peşinden gitmeyi bırakmalı ve ortak vatanseverlik duygusuna sahip olmalıdır”sözü medyaya da yansıdı.

Alınan karar Twitter’da ülkenin en çok konuştuğu konulardan biri olurken, kimileri kararı gereksiz buldu, kimileri ise kararı savunarak arkasında durdu.

hindistan-sinema-3

hindistan-sinema-2

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.