Hiper-Realizmin Aykırı İkilisi: Sun Yuan & Peng Yu

90’lı yılların sonlarından bu yana Pekin’de işbirliği içinde çalışan Sun Yuan ve Peng Yu Çin’in kuşkusuz en tartışmalı iki sanatçısı. İşledikleri ölüm ve acı temaları ile insan sorunlarını eserlerine taşıyan, hayal gücü ve mitolojik temalarını çokça işleyen ikili çalışmalarına her zaman büyük bir paradoksla başlıyor, ortaya koydukları eserlerinin hemen hepsini çatışma ortamının bir ürünü olarak görüyorlar. Kökleri 20.yy kavramsal sanatına uzanan ve diğer adı yerleştirme sanatı olan enstalasyon akımının ünlü temsilcileri, bugünlerde gazetelere haber olan ve sosyal medyada sıklıkla söz edilen “Angel (Melek)” eserleriyle gündemdeler. Ortaya koydukları heykellerde insan formu yakalamak için insan dokuları, ölü bebek kadavraları ve canlı hayvan kullanan çift, daha gerçekçi bir his uyandırmak için bu malzemeleri kullandıklarını belirtiyorlar. Kulağa korkunç gelen bu sanat yaklaşımı sayesinde hiper-realizm akımının ünlü temsilcilerinden olan sanatçılar, ulusal ve uluslararası birçok ödüle layık görüldüler.

Dini, askeri ve siyasi liderleri elektrikli sandalyelerde acınası, solmuş ve yitik bir şekilde tasvir ettikleri “Old People’s Home (2007)” eserleri Londra, Saatchi Gallery’de sergilenmiştir.

sun-yuan-peng-yu (1)

2001 yılında ‘Geleneksel Çin Sanatı’ ödülüne layık görülen sanatçılar, 2005 yılında katıldıkları Venedik Bienali’nde sergiledikleri el yapımı UFO’ları ile ün kazanmışlardır.

 sun-yuan-peng-yu (2)

2008 yılında ortaya koydukları Melek isimli heykelin yapımında paslanmaz çelik, silika ve elyaf gibi malzemeler kullanılmıştır. Yaşlı bir kadını melek olarak yansıttıkları eserlerinde en dikkat çekici nokta ise kanatlarının tüysüz, kadının yüzündeki ifadenin ise ölümü çağrıştırıyor olmasıdır. Kişisel web sitelerinde bu heykelin verdiği mesajın doğaüstü ve dünyevi varlıklar arasında bir geçiş yakalamak olduğunun altını çizmişlerdir.

sun-yuan-peng-yu (4)

sun-yuan-peng-yu (3)

sun-yuan-peng-yu (6)

Ömer Utku Kahraman

Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu, doktora öğrencisi.
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Webrazzi Summit’te Yer Alan Tek Sanat Girişimi: SanatBulur.com

Neredeyse kuruluşundan bu yana iş birliği içerisinde hareket ettiğimiz, sanat, sanatçı ve sanatsever adına giriştikleri bu girişimde Sanatbulur.com güzel işlerin...

Kapat