Hollywood İkonu Kirk Douglas Hayatını Kaybetti

Hollywood, Altın Çağı’nın bir ikonunu kaybetti. Kirk Douglas, 103 yaşında yaşamını yitirdi.

Douglas’ın ölüm haberini kendisi gibi aktör olan oğlu Oscarlı oyuncu Michael Douglas, Instagram hesabından duyurdu.

Michael Douglas, açıklamasında, “Kardeşlerim ve ben büyük bir üzüntüyle Kirk Douglas’ın bugün 103 yaşında aramızdan ayrıldığını duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Kirk Douglas Kimdir? 

Spartaküs (Spartacus), Zafer Yolları (Paths of Glory) ve Şampiyon (Champion) gibi unutulmaz filmler için kamera karşısına geçerek adını sinema tarihine yazdıran Douglas, üç kez Oscar’a aday gösterilmişti.

Ünlü aktör 1996’da Oscar Onur Ödülü’ne layık görülmüştü.

Burs alıp St.Lawrence Üniversitesi’ne giren Douglas, ardından özel bir öğrenim bursu kazanarak New York Drama Sanatları Akademisi’ne girdi.

Aktör mezun olduktan sonra 1941’de ilk kez Broadway’de de yer aldı. İki yıl sonra evlendi ve Michael ve Joel adlarında iki çocuğu oldu.

Bir dizi sıradan filmde rol alan oyuncu ilk büyük çıkışını acımasız bir boksörü canlandırdığı Şampiyon (Champion, 1949) filmiyle yaptı. Douglas bu filmle ilk Oscar adaylığını kazandı.

1950’lerin ortalarında tıpkı Lancaster gibi kendi kariyerinin kontrolünü ele alan Douglas, kendi yapım şirketini kurdu, Spartaküs (Spartaküs) ve Zafer Yolları’nda (Paths of Glory) efsane yönetmen Stanley Kubrick’le çalıştı.

Aktörün 1988 tarihli The Ragman’s Son adlı bir otobiyografisi de bulunuyor. New York Times kitabı, “aktörün yıllarca akşam yemeklerinde anlattığı hikayeleri okumak gibi” şeklinde tanımlamıştı.

Oyuncu, Amerikan Film Enstitüsü’nün tüm zamanların en büyük film efsaneleri listesinde 17. sırada yer aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.