Hristiyanlar,13 ve Uğursuz Cuma

 

    Hristiyan aleminin en yaygın batıl inancı olarak 13 sayısı ve uğursuz Cuma karşımıza çıkıyor. Hele ki 13 sayısı Cuma günüyle yan yana gelirse vay hallerine. 13 sayısının ve uğursuz Cuma gününün geçmişine bakacak olursak eğer öncelikle 13 sayısıyla başlamak icap eder. Çünkü 13’ün uğursuzluğuna dünya genelinde yaygın bir inanış söz konusu.

     Bu inanışın kökeninde mitolojik ve dini temelli iki neden bulunuyor. Mitolojik neden olarak İskandinavya güzellik tanrısı Balder yemeğe 12 kişiyi davet eder. Davetliler arasında olmayan yalanların ve hilelerin tanrısı Loki de bu yemeğe 13. kişi olarak katılır. ve çıkardığı tartışma sonucunda Balder’i öldürür. Aslında anlattığım bu hikayeyi Hristiyanlar Hz. İsa’ya bağlamışlardır. Yani dini temelli inanışa dönüşmüştür. Hz. İsa 12 kişi ile yemek yemektedir. Daha sonra kötü kalpli Judas bu yemeğe zorla katılır ve yemek sonrasında tartışma çıkarır. Tartışma sonunda bu inanışa göre Hz. İsa çarmıha gerilip, öldürülür ve o gün bugündür 13 sayısı Hristiyanlar için uğursuz olarak kabul edilmektedir. Öyle ki bazı ülkelerde kapılara, uçaklara, apartman katlarına, sokak numaralarına 13 sayısı verilmez. Ve bu korku hastalığa da dönüşmüş durumdadır. Hastalığın ismi ise “triskaidekaphobia” olarak tıp dünyasına girmiştir.

 99-584647634595500265845701

   Gelelim uğursuz Cumaya. Cuma inanışında 13 sayısı kadar kesin bir olayı söyleyemeyiz. Çünkü birçok olay bugün gerçekleşmiştir. Hz. Adem ve Hz. Havva’nın cennetten Cuma günü kovulması, Hz. Nuh zamanında büyük selin Cuma günü gerçekleşmesi, büyük felaketler, borsa çöküşleri vs. birçok olayın Cuma günü gerçekleşmesi insanları bir hayli korkutmuş. Gerçi haftanın 7 gününü de düşündüğümüzde olayların cumaya denk gelmesi de olası :)) Başta da dediğim gibi ayın 13. Günü cumaya denk gelirse bu Hristiyanlar için günün durması anlamına da geliyor. Alışveriş, toplu yemekler iptal ediliyor. Hatta bu korkuya bir de yazar Thomas W. Lawson, 13. Cuma kitabıyla karşımıza çıkıyor. Kitap çıktığı zaman halk arasında şiddetli korkuya ve paniğe neden olmuştur. Aslına bakılırsa iki inancında mantıklı bir dayanağı yok. Geçmişten gelen inanışlarla etkisini sürdürüyor. Peki mantıklı bir dayanağı olsa ne olurdu, hayatı alt üst edecek kadar etkiler miydi diye sorsam? Sanırım tartışılır…

  63071_3

  15818_6884_23082012_6

Damla Çelikli

İstanbul , KOU Radyo, Tv ve Sinema.

2 Comments

 1. Enis Şener

  06 Şubat 2015 at 16:12

  Fransa krali Phillipe ve dönemin papası tapınak şövalyelerinin hazinelerini ele gecirmek icin bir plan yaparlar. Papa tum Avrupa’da askerlerini din adina kışkırtarak 13 Ekim 1307 Cuma günü bütün tapınak şövalyelerini iskenceyle öldürtür. 13.Cuma bu günden kalma bir inançtır, der Dan Brown:)

  • Damla Çelikli

   Damla Çelikli

   06 Şubat 2015 at 20:09

   Doğru, birçok inanış var bu konuda. Söylediğinizde onlardan biri 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Yönetmen Jasmila Zbanic’in Filmlerinden Oluşan Seçki İstanbul’da!

Bosna-Hersek sinemasının ünlü yönetmeni  Jasmila Žbanić'in filmlerinden oluşan 'Gerçekliğin Şiirselliği: Jasmila Zbanic' adlı seçki İstanbul'da izleyicilerle buluşacak. Ünlü yönetmenin 56.Berlin Uluslararası...

Kapat