İçimde Bir Şey Var, Nedir O Van Gogh?

Şimdilik, görünüşe göre, her işim kötüye gidiyor. Bu durum epeydir sürüyor üstelik gelecekte de bir süre aynı olacağa benziyor ama her şeyin kötü gidiyormuş gibi göründüğü bir zamandan sonra, her şeyin düzeleceği bir vakit de gelebilir. Bu olur mu? Bilmiyorum. Belki de hiçbir zaman olmayacak.

İnsanlarda ne kadar iyilik, ne kadar güzel şey varsa Tanrı’dan geldiğine inanıyorum. Öte yandan, insanlarda ve yaptıkları işlerde kötü ve yanlış olan şeyler Tanrı’dan değil bence. Tanrı hiçbirini onaylamıyor.

Van-gogh

Beni, yalnızca boşta gezen bir serseri olarak görmeyebilirsen çok sevinirim. Çünkü iki tür serseri var ve bunlar birbirinin tam karşıtı. Adam vardır; tembellikten, karaktersizlikten, tabiatının alçaklığından dolayı serseridir.  İstersen beni o türden say.

Bir de öteki tür serseri vardır ki kendi kendine rağmen boşta gezmektedir; etkin olabilmek için büyük bir özlemle yanan ama hiçbir şey yapamayan… Çünkü bir şeyler yapması olanaksızdır, bir kafese hapsedilmiş gibidir. Çünkü verimli olabilmek için gereksindiği şeylere sahip değildir çünkü yazdığı yazgının çizdiği olaylar dizisi onu o kafese tıkmıştır; böyle bir adam ne yapacağını bilmeyebilir ama içgüdüleriyle hisseder. Ne olursa olsun, bir işe yarayabilirim, yaşamımın bir amacı olacak sonunda, Çok daha başka türlü bir insan olabileceğimi biliyorum! Öyleyse nasıl yararlı olabilirim, nasıl hizmet edebilirim? İçimde bir şey var, nedir o?

Van-gogh_sea_maries

Böylesi çok değişik yapıda bir serseridir; istersen beni bu türden say. Kafese kapatılmış bir kuş, bahar geldi mi, yapacağı şeyi çok iyi bilir, ama yapabilecek durumda değildir. Kurtuluş da var bir yerlerde, biliyorum, geç kalmış bir kurtuluş. Haklı ya da haksız yere yok edilmiş bir iyi ad, yoksulluk, yazgının oyunları, felaketler… İnsanları hapseden şeyler bunlar işte.

vincent-van-gogh

 

Vincet Van Gogh’dan, kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplardan Kesitler (4)

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Her Aşk Vedayı Hak Eder: MARİNA VE ULAY

Bazı insanlar hayatlarında filmlere konu olası 'bir şeyler' yaşarlar. Marina Abramovic onlardan birisi değil çünkü ona dair 'her şey' inanılması...

Kapat